Selahattin Demirtaş’tan Erdoğan’ın seçme amacıyla 14 Mayıs’ı belen etmesine geçmiş kıymetlendirme: Halktan üstelik siyasetten birlikte pir koptu

Reisicumhur ve SELIM Tümen Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, alışılagelen şartlarda 18 Haziran’de yapılması gereken seçme için 14 Mayıs’ı belen etti. Partisinin TBMM Takım Toplantısı’nda konuşan Erdoğan “Rahmetlik Menderes, 14 Mayıs 1950’üstelik ‘Yeter, bayram milletindir’ diye niteleyerek seçime girmiş ve şişman tıpkı zaferle çıkmıştır. Alay da karar dahi milletindir diyerek 2023’te milletimizin desteğine talibiz” dedi.

Edirne Cezaevi’nde vakfedilmiş kâin eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Âdem Umumi Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan’ın seçim tarihi çıkışıyla ait gazeteci Ruşen Çakır’a konuştu.

“HALKTAN DA SİYASETTEN ÜSTELIK İYİCE KOPTUĞUNUN KEMIKSIZ GÖSTERGESİ”

Demirtaş, “Erdoğan’ın seçim tarihi kendisine 14 Mayıs’ı işaret etmesine ne diyorsunuz? Demokrat Fırka ve bir tane parti dönemine başvuru vermesi kudret üzere ongun bire bir fikir mi?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Erdoğan’ın 73 yıl esbak aynı tarihe yöneltme yaparak subliminal mütalaa vermeye çalışması, halktan de siyasetten birlikte pir koptuğunun net bir göstergesi oldu. İnsanlar, yaşadıkları yoksulluktan, ekonominin yol açtığı trajediden etraf 73 saat önce hangi yediklerini hatırlayamaz durumdayken kalkıp 73 sene önceyi müracaat vererek kasırga yaratacağını aktarmak fakat bugünün Erdoğan’ına yakışırdı.”

“YENİ BİR HİKAYESİNİN OLMADIĞININ İTİRAFI”

” Adnan Menderes’e atıf tahsis etmek tıpkısı zamanda Erdoğan’ın anlatacak yıpranmamış tıpkı hikâyesinin olmadığının bile itirafıdır.” diyen Demirtaş “Tek parti ve Menderes dönemi, alelhusus üstelik günümüz gençlerinde tek çalkantı yaratmaz. Cümle bilakis, geçmişi açıklamak serencam adım kavisli bir seçme stratejisi. Muhalefete düşense 73 sene öncesini değil, 73 sene sonrasını teşhir etmek ve ortaya, buna akıllıca bir basiret koymaktır.” ifadelerini kullandı.

“BU MAYIS TARİHE GEÇECEK”

Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında mayıs kocaoğlan, Erdoğan’ın gidişi amacıyla son kademe akıllıca bire bir kamer. Anlaşılan bu mayıs, tarihe geçecek domuzuna aynı mayıs olacak. Şimdiden ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyelim, devamını getiririz.”

Cumhur Reisi Erdoğan 14 Mayıs’ı meni etti! Olur seçme kararı nasıl alınacak, süreç nasıl işleyecek? Cumhur Reisi Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta intihap çağrısına CHP’den net büyüklenme: 6 Nisan’dan sonraki seçkin zaman senin koltuğun içindir

Share: