Sessiz kalp krizine özen!

Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Kardiyoloji Anne Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, aralarında şeker hastalığı hastalarının dahi bulunduğu bazı züğürt gruplarının veca hissetmeden ‘sessiz kalp aksesi’ geçirebildiklerini söyledi.
Prof. Dr. Oğuzhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ihtisas krizinin sine bölgesinde duyulan dokunaklı tıpkı veca ile kendisini gösterdiğini anlatım etti. Bu ağrının akıl, para cüzdanı ve boyun bölgelerine de yayılabileceğine belen fail Prof. Dr. Oğuzhan, şu bilgileri verdi:
‘Ağrının yanı sıra soğuk terleme üstelik vardır amma veca o büyüklüğünde şiddetlidir kim tutkun kesinkes kendisini doktora müracaat etmek zorunda hisseder. Fakat, bunun istisnaları bile var. Sessiz kalp aksesi dediğimiz durumlarda bahis konusu. Arada Bir şikayetleri çok belgisiz tür, balkı çokça belli belirsiz kabil. Hele şeker hastalığı bulunanların bu konuda çok tetik olması gerekiyor. Eğer şeker hastalığı varsa kalp aksesi ağrı olmaksızın geçirilebiliyor. Bu hastaların kriz geçirdikleri ihtisas grafileri çekildiğinde anlaşılabiliyor.’
Ağrı eşiği faziletli züğürt grupları ortada yaşlılar ile his nakli yapılan hastaların üstelik bulunduğuna dikkati calip Prof. Dr. Oğuzhan, şu uyarıda bulundu:
‘Çoğu devir bu kişiler ağrıyı itici algınlığı, adale ağrısı kadar yorumlayabilirler. Bu konuda tetik girmek gerekiyor. Balkı olmadan kalp krizi de gibi olabiliyor. Kimi Zaman soluk darlığı şeklinde kendisini gösteriyor, arada sırada bezginlik isteksizlik de ruh krizinin belirtisi olabiliyor amma tabi tipik resim göğsün hele itidalli kısmında mahsus, itici terlemenin haremlik ettiği, arada sırada bulantının haremlik ettiği sine ağrısıdır.’

Share: