Sevimsiz ve yağışlı albeni geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nce yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yıldız ve batı kesimlerde görülecek yağışların, Antalya ve Muğla kıyılarında domestik namına akva atılmak için genellikle baran ve sağanak, şeb saatlerinden sonradan Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde karla elinin körü baran ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve akşam saatlerinde bağırsak ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile alay malay yer saha sis hadisesi bekleniyor.
Çekicilik sıcaklığının Kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 paye azalacağı adisyon ediliyor.
Rüzgarın genellikle yıldız ve kuzeydoğu, güneybatı kıyılarımızda güney ve güneydoğu yönlerden hafif, arada bir itidalli kuvvette, Marmara ile Yıldız Veli kıyılarında kuvvetli ve gelişmemiş sürekli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği adisyon ediliyor.
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Muğla kıyıları ile Antalya ve mağrip ilçelerinde (Tümsekli, Kale, Kumluca, Seki, Finike) yerli adına sağlam (20-50mm) boğanak ve gökgürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekiyor.
BUZLANMA VE GIYSI OLAYI UYARISI
Sabahleyin ve şeb saatlerinde çöz ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile gelişigüzel yer meydan sis hadisesi beklendiğinden özellikle sürücüler atılmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların titiz ve tedbirli olması gerekiyor. 
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
Bazı illerde zaman hava durumu ve alaz değerleri şöyle olacak:
İSTANBUL: Çokça bulutlu, espaslı baran ve boğanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kuzeydoğudan (poyraz) akva ve kısa süreli sıkıntı şeklinde esecek. (10)
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. (9)
İZMİR: Parçalı ve çokça bulutlanmış, espaslı baran ve boğanak yağışlı (15)
ADANA: Parçalı bulutlanmış (17)
ANTALYA: Çok bulutlanmış ve fasılalı boğanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların tarz ve mağrip ilçelerinde (Tümsekli, Kale, Kumluca, Kaş ve Finike) domestik olarak akva olması bekleniyor. (15)
SAMSUN: Haddinden Fazla bulutlu, aralıklı baran ve bora yağışlı (13)
ERZURUM: Parçalı ve beş altı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde akva buzlanma ve don olayı ile gelişigüzel meydan saha sis hadisesi bekleniyor. (-7)
VAN: Parçalı ve birkaç bulutlu geçeceği hesap ediliyor. İl genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte saha vadi sis hadisesi bekleniyor. (4)
DİYARBAKIR: Parçalı ve birkaç bulutlanmış, sabahleyin saatlerinde sisli (10)
BÖLGELERDE HAVA DURUMU
Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nün sonuç verilerine göre bölgelerde hava şartlari şöyle olacak:
MARMARA: Mıntıka genelinin çok bulutlu ve fasılalı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve bodur süreli sıkıntı (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
IYE: Parçalı ve çokça bulutlu, kesim genelinin baran ve boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların Muğla kıyılarında yerel kendisine kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Yıldız Iye kıyılarında kuzeydoğu (poyraz) yönlerden sağlam ve bodur süreli sıkıntı şeklinde esmesi bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin batısının espaslı baran ve sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların, Antalya ve günindi ilçelerinde (Kemer, Kermen, Kumluca, Kaş ve Finike) evcil yerine kuvvetli olması bekleniyor.
İÇ KÜÇÜK ASYA: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, Eskişehir, Konya, Yozgat, Aksaray, Kırşehir ve Nevşehir çevrelerinin belli belirsiz yağmurlu geçeceği durum ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve külot olayı ile birlikte meydan vadi sis hadisesi bekleniyor.
ÇETIN KARADENİZ: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, kıyıları ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinin aralıklı baran ve sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.
ILIMLI ve MAŞRIK KARADENİZ: Parçalı ve çokça bulutlu, Ilimli Karadeniz ile yavaş yavaş Doğu Karadeniz kıyıları, Artin ve Gümüşhane çevrelerinin espaslı yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve boğanak geceleyin saatlerinden sonra Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde karla elinin körü baran ve kar şeklinde olacak. Geceleyin ve sabah saatlerinde bölgenin bağırsak kesimlerinde buzlanma ve giysi olayı ile alay malay saha meydan sis hadisesi bekleniyor.
ŞARK KÜÇÜK ASYA: Parçalı ve birkaç bulutlanmış geçeceği aritmetik ediliyor. Şeb ve sabahleyin kuzeydoğusunda akva gelmek üzere, havza genelinde buzlanma ve giysi olayı ile gelişigüzel saha vadi sis hadisesi bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlanmış geçeceği anlayış ediliyor.

Share: