SGK: Harf-29 dışında eskimemiş kodlar geliştirildi

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), aktöre ve hüsnüniyet kurallarına yersiz çalışanların işten çıkarılması üzere kullanılan Kod- 29 dışında, karışıklığa vadi kesmek amacıyla bakir kodların getirildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “SGK genelgesinde yapılan uymazlık ile ahlak ve hüsnüniyet kurallarına yöntemsiz hallerin topu üzere ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir” denildi.

SGK’dan yapılan açıklamada, güneş tacı virüs salgınının istihdam üzerindeki huysuz etkilerinden çalışanları müzaheret etmek için April 2020’bile iptal kısıtı uygulamasına geçildiği belirtildi.

Açıklamada, “İş Kanunu’nunda düz düzlük ahlak ve sağistem kurallarına yersiz haller iptal kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayılmıştır. Aktöre ve hüsnüniyet kurallarına namünasip haller; görevin düşünülerek ve daima ihmali, mazeretsiz işe gelmemek kadar maddelerin yanında tensel taciz, küfür, hırsızlık, eroin yön bürümek kadar halleri birlikte içermektedir. Bu hallerin tamamında işten firak işlemlerinin SGK’ya bildirimleri ’29 no’lu kod’ üzerinden yapılmaktadır” denildi.

‘OLASI SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEKTİR’

Açıklamada, fesih nedenlerinin tamamının Harf- 29 yapılmasının belirsizliklere misil açtığı belirtilerek, “Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının bir kod (Kod-29) ile bildiriminin iş hayatında belirsizliklere sefer açtığının görülmesi konusunda SGK genelgesinde yapılan başkalık ile ahlak ve sağistem kurallarına yolsuz hallerin kâffesi için değişik kodlar belirlenmiştir. Böylecene mazeretsiz süreksizlik açık ile hırsızlık kabilinden birbirinden farklı nakız sebeplerinin ayrımlı ihbarname kodları ile yapılması sağlanarak, beklenen sorunların önüne geçilecektir” ifadelerine meydan verildi.

‘KISITLAMADA HARF- 29 İLE İŞTEN ÇIKARILANLARIN SAYISI AYLIK ORTALAMA 15 BİN KİŞİ’

İşverenlerin bozma kısıtını deşmek amacıyla, birçok işçinin Kod-29 ile işten çıkardığı yönünde iddiaların olduğu belirtilen açıklamada, “Bozma kısıtını delmek için, işçinin ahlak ve hüsnüniyet kurallarına yaraşmayan davranışı olmaksızın Kod- 29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Eski dönüş SGK verilerine bakarak işten firak nedeni Kod- 29 namına tamlanan çalışan sayısı yıllara bakarak; 2018’üstelik 233 bin 430, 2019’da 194 bin 524, 2020’birlikte 176 bin 662’dir. Fek kısıtından eski dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten firkat nedeni Harf- 29 namına deklare iken nakız kısıtından ahir dönemde bu kopya elan düşük olup maaş sayi farki 15 bin kişidir” denildi.

Share: