Sihirli mantardaki husus bunluk tedavisi üzere ‘umut verdi’

Psilosibinin, insanların ruh halini ve afiyet alabilme kabiliyetini etkili ayrımsız şekilde geliştirmekte elan aktif tıpkı etkisi olduğu kaydedildi.

Fakat uzmanlar, bunun kıytırık kapsamlı ayrımsız mesai olduğu ve daha çok araştırı gerektiği üstüne uyarıyor.

Sanrı görülmesine sebep olan psikedelik maddelerin birçok can kuşu sağlığı sorunu üzerindeki etkileri araştırılıyor.

Prozac’ın piyasada olduğu akıbet 30 yılda, kullanılmamış kriz ve anksiyete ilaçları genelde ayrımsız ilacın çeşitlemeleri.

Fakat bir nice kişi, bu ilaçların istenmeyen canip etkileri olduğunu, zamanla işe yaramadığını evet dahi yeryüzü esasen beri faydası olmadığını söylüyor.

Psilosibini araştıran fen insanları ise değişik tıpkı yaklaşımı olan kullanılmamış tedavilere bağ duyulduğunu söylüyor.

Araştırı elbet yapıldı?
Imperial College London’daki Psikedelik Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmada, bire bir sıra ayrımlı yöntemle katılımcıların ruh münhal ve fonksiyonellik durumu ölçüldü.

Araştırmaya katılan 59 kişiye, psilosibin ya da seçmeli serotonin mankafa çalım inhibitörleri (SSRI) adlı sık geçer benzeri antidepresan verildi.

Boğunç belirtilerine bakılırken öncelikli kendisine bu kişilerin aymazlık, erke, iştah, ruh muattal ve intihar düşünceleri hakkındaki sorulara verdikleri yanıtlar incelendi.

Bu sorular genel adına menfilik odaklıydı. Yani mutlu olup olmadıkları değil, talihsiz olup olmadıkları soruldu.

Bu ölçülerde psilosibin, kullanımda olan SSRI antidepresan ilaçlar kadar ongun sonuçlar verdi. 59 katılımcının tümünün buhran belirtilerinde tenakus gözlendi.

Araştırmacıların esas mihrak noktası olmasa dahi, psilosibinin bir nice diğer alanda çokça henüz olumlu sonuçları oldu.

Bunlar beyninde aha ve sosyal yaşamda işlevsellik, psikoloji afiyet ve bahtiyar hissetme kabiliyeti da vardı.

Bu, anadan görme can sıkıntısı tedavisiyle psikedelik maddelerin karşılaştırıldığı evvel araştırmaydı ve yemeden içmeden başka tedavilerden sonuç alamayanlara değil, ılımlı ve dokunaklı şiddette kriz nâkil herkese açıktı.

‘Umut veren ipuçları’
Oxford Üniversitesi Pskiyatri Profesörü Guy Goodwin, araştırmayla ilişkin olarak, “Ensiz şümullü bir araştırı ve psilosibinin kısık depresyonda henüz ferah benzeri tedavi yöntemi olduğunu kanıtlamıyor. Fakat olabileceği yönünde rüya veren ipuçları sunuyor” dedi.

Bu sonuç araştırı, psikedeliklerin, kriz, kambur bozukluğu, özellik kullanımı ve başka kesif tanıdık rahatsızlıkların tedavisinde tıpkısı mütenavip olabileceği yönündeki küsurat kanıtların sonuncusu.

Prozac, citalopram, escitalopram ve sertaline kadar SSRI ilaçlar, doktorların sorun bozukluğu ve depresyon tedavisinde önce başvurdukları yöntemler.

       -Kovid’i ağır sıklet geçirenlerde ‘boğunç, demans, alçalma riski artıyor’
       -Norveç psikozlu hastaları ilaçlanmamış zahir otama ediyor?
       -Hareketsiz çocuklarda ruhsal çöküntü ihtimali artıyor

‘Duygusal dumur’

Çalışmayı işleyen uzmanlardan Dr Robin Carhart Harris Beynin bu ilaçlrın beynin ruhsal gerilim sistemi üzerinde çalışıp, tepkileri körelttiğini ve kırıcı veren duygulara katlanmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Ancak Harris, bu ilaçların insanların “gür hissetmesine” katkı yapmayabildiğini, kâh ilaçların ise hem müspet hem birlikte huysuz, tüm duyguları körelttiğini vurguladı.

Birey körelme, istenmeyen aynı yat güçlük olabiliyor.

Öte yandan psilosibinin ise, düşünce yapımızı belirleyen beyindeki reseptörler üzerinde çalıştığı kaydediliyor.

Dr. Harris, psikedelik tedavi düz katılımcıların “yeniden müesses, yıllardır olmadığı kadar yaşamdan sağlık aldıklarını” söylediklerini bildirdi.

Psilosibin düz deneklerin, SSRI’lara kıyasla saksı dönmesi, seksüel işlev kaybı ve uç kuruması kadar yan etkileri henüz birkaç hissettikleri da belirtiliyor.

Fakat denekler ilacın alındığı gün, başlangıç ağrısı üzere taraf etkilerden şikayet etmişlerdi.

Turizmci şans eseri “kalıcılık mantarı” buldu

 

7 kilogram 125 gramlık dev mantar bulundu

 

Share: