Şirketlerin KKM hesaplarında gabi aktarılma zamanı: 87 milyarlık ifa

Şirketler şubatta girdikleri KKM hesaplarından ağustos itibarıyla nema almaya başlıyor. Hesaplamalara göre biricik ayrımsız ayda devletin kasasından büyükçe 87 milyar lira çıkma.

Sözcü’den Ay Işığı Özcan Ertürk imzasıyla vadi alan habere göre Düzey Korumalı Mevduat’ın (KKM) restorasyon tarihleri yaklaştıkça, milyarlarca dolarlık faziletli izansız dönüşlerin yaratabileceği döviz talebi piyasalar üzere endişe yaratırken, ödenecek seviye farkının devlete yükü ise kilolu bire bir fatura çıkarıyor.

6 AYLIK VADELER DOLUYOR

Reuters’ın 4 ekonomistin görüşleriyle derlediği verilere bakarak, şirketlerin 6 maaş vadelerinin dolmasıyla KKM’birlikte ağustos ayında yaklaşık 20 milyar dolar değerinde aktarılma olacak ve yılın en nazik dönüşü bile bu ayda gerçekleşecek. Şirketlerin döviz yatırım dönüşüyle gücük ay ayında sisteme girmeye başladıkları göz önüne alındığında alelhusus Form Bankası’nın (TCMB) ağustostaki KKM mesaisi kısık geçecek. Düzey Korumalı TL mevduatta şirketlerin bati katılımının olduğu şubat üzere 6 mahiye vadeler ağustosta dolmaya başlıyor. Dolar akıbet haftalarda acul yükselişini sürdürürken gelişigüzel dönem yılın yıpranmamış aynı şahika seviyesi görülüyor. Şubat ayında dolar averaj 13.62 lira seviyesindeydi. Zaman kurda gelinen 18 liralık düzem ise KKM’birlikte yüzde 32 oranında ayrımsız getiriye işaret ediyor. Nedeniyle şirketlere ödenecek seviye farkı anif tıpkısı hesapla 87 bilyon lirayı bulacak. KKM’ye şubatta giren şirketlerin çoğunluğunun dövizden döndükleri göz önüne alındığında faturanın büyük kısmı üstelik Eşkal Bankası’nın adına yazılacak. Familya böylelikle şirketlerin 2021 yılı sonuç çeyrek düzey farkı gelirlerine idrak istisnası sağlanmasıyla birlikte ise şubatta şirketlerden acul benzeri KKM’ye ahit yaşanmıştı.

HAZİNE BUGÜNE KADAR 37.2 MİLYAR TL ÖDEDİ

 Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumunun (BDDK) haftalık verilerine göre 22 Temmuz ile biten haftada Kur Korumalı TL Mevduat  hesapları 1 trilyon 101.3 bilyon TL’ye (62.4 milyar dolar) daha çok. Kaynak tarafından Kur Korumalı Tevdiat üzere bu yılın gücük ay ayından itibaren yapılan hep ifa 37.2 bilyon liraya ulaştı. Model Bankası ise bugüne kadar KKM için ödenen kur farkı tutarını açıklamıyor.

KKM cazibesini koruyor

KKM hesaplarında 6 mahiye vadeler doluyor: Getirisi 2’yi aşacak

KKM ve iltihak hesaplarında biriken miktar arttı

 

Share: