Şırnak Valisi Bilim Adamı: “Cizre Barajı’nın devreye girmesiyle 70 bin hektarlık düz sulanacak”

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, İdil ilçesine bağlı Halas köyünde celal hibeleri ile yapılan zeytin ve fıstık ongun bahçelerinde acayip altı üretimin özendirilmesi projesi çerçevesinde fide dağıtım etkinliğine katıldı.

Şırnak Valisi Osman Âlim, İdil ilçesinden çiftçilerle bir araya geldi. Sıçandişi şeş üretimin özendirilmesi projesi etkinliği fide dağıtımını yaptıktan sonraları zeytin ve fıstık bahçelerini gezen Vali Âlim, “Bizim çiftçilerimize yapmış olduğumuz desteklerden önemlisi çiftçilerimizin ortaya koymuş olduğu düzentileme akide ve azim. Karye muhtarımız ilkin girmek amacıyla bindi veren eksiksiz çiftçilerimize vatandaşlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Bura Zeytinin anavatanı malumunuz Mezopotamya zeytinin anavatanı burası Dünyayı yeniden keşfettiğimiz tıpkısı yer değil. Köylülerin üretince neler yapılabileceğini gösteriyor. Şırnaklı hemşerilerimize ve Türkiye’ye buradan sesleniyorum. Ürettiğimiz sürece neler yapabileceğimizi gösteriyoruz. Yapılacak olan Cizre Barajı ile gelişigüzel 70 bin hektarlık düzlük sulanacak ve inşallah barajın devreye girmesiyle daha bu alanlar fazlalaşacak” dedi.

Vali Bilim Adamı’e İdil Kaymakamı Bacanak Özsoy, Şırnak Küçümseme Komutanı, Şırnak Itimat Müdürü, İl Cahillik Spor Müdürü, İl Tarım Müdürü, mühendisler, Şırnak Üniversitesi Ziraat fakültesi hocaları ve çiftçiler haremlik etti. – ŞIRNAK

Share: