Şita lastiği uygulaması bugün başladı

Mecburi şita lastiği uygulamasının devreye gireceği bugünden itibaren kent içi ve şehirler arası yollarda kış lastiği denetimleri başlayacak. Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Güzeşte çağ kış lastiği kullanmayan 4 bin 277 anahtar ile sürücüsüne yönetsel müeyyide uygulayan itimat birimleri, bu yıl üstelik ekti denetimlerini sürdürecek. Güvenlik Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 1 Mesafe 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri beyninde şita lastiği kullanması mecburi olup dahi buna uymayan 4 bin 277 çevirici/sürücüye yönetsel müeyyide uygulandı.

bahis konusu dönemde bin 613 ceza ile pikap sürücüleri önce tam saha alırken, 842 ukubet ile minibüs, 681 ceza ile birlikte kamyon sürücüleri sıralamaya girdi.

Aplikasyon nedeniyle sunma çokça ceza İstanbul’da yazıldı. İstanbul’dahi 684 sürücü ve aracına muamele yapıldı. İkinci sırada yer kayran Şırnak’ta 331, üçüncü tam mevcut Ankara’birlikte ise 268 çoban mecburi olduğu halde kış lastiği takmadığı üzere yönetsel yaptırıma maruz kaldı.

Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler üzere, 2019 yılı amacıyla 625 lira nakdî ceza uygulanıyor. söz konusu ceza, Kaynak ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Eş 2020 bakımından güncellenecek.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI

Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/A maddesi layıkıyla kış lastiği zorunlu ayla getirilmiş, şita lastiği uygulamasının hangi araçları kapsadığı, denetimlerde uygulanacak asıllar ve esaslar ile yönetsel müeyyidelerin neler olduğu hususları, Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca “Şita Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Manifesto”dahi belirlenmişti.

Tebliğe göre, Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda rastgele yılın 1 Mesafe ile izlem fail yılın 1 April tarihleri beyninde mütezayit 4 maaş dönemde şita lastiği kullanılması mecburi.

Üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti kâin ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kere tutuşunu yükseltmek için bileşimi hususi yerine muayyen ve dal yüzeyinde hususi adına tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması vacip.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler dahi şita lastiği hesabına geçiyor.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı averaj yerli sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirleniyor.

1’ER KAMER ARTIRILABİLİYOR

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen zaman aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er kamer artırabiliyor.

Kamyon, gelgelli, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tamlık lastiklerinin; pikap, minibüs ve otomobillerin bilcümle lastiklerinin, antrparantez ezgi esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin adına takılacak lastiklerin dahi kış lastiği olması zorunlu.

Araçta buz pateni zinciri bulunması yahut kullanılması şita lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

Kamyon, cazibeli, tanker ve otobüslerde şita lastiği diş derinliğinin 4, kamyonet, minibüs ve araba türü araçlarda şita lastiği diş derinliğinin 1,6 milimetreden az olmaması gerekiyor. Denetimlerde diş derinliği, lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülüyor.

Share: