Site aidatları kirayla yarışıyor

İstanbul’da kent aidatları yönetimlerle bölük sahiplerini karşı karşıya getirdi. Aidatlar sitenin sağladığı olanaklar, amudi evet dahi ufki mimaride düz yazı edilmiş olması, bulunduğu kaza, kat büyüklüğü, yapının kullanılmamış ya birlikte bozuk benzeri projede olması kabilinden etkenlere bakarak değişiyor.

Maaş ödenti bedeli sayı farkı 1500 ila 8 bin teklik beyninde değişiyor. Çekmeköy’dahi averaj 8 bin TL olan aidatlar, Beşiktaş’ta, Kadıköy’dahi 3 bin TL, Mecidiyeköy’birlikte 2 bin TL, Sultangazi ve Ümraniye’dahi ise 1500 liraya büyüklüğünde düşüyor. Havuzlu sitelerde ise aidata yer beş altı 500 lira daha ekleniyor. Uzmanlar, aidatlar üzere önceleri belirlenen dümen planının genişlik başından okunması gerektiğini belirtiyor.

KAPICI ÜCRETİ 429 TL

İstanbul’birlikte 20 dairelik sıradan aynı apartmanda maaş aidat 800 lirayı buluyor. Bir Tane apartmana nazır kapıcıların maliyeti, 20 daire için aylık 429 TL’yi buldu. 399 TL aylık ve SGK primine, 30 TL tazminata ödeniyor. 20 dairelik benzer benzeri apartmanda benzeri daire amacıyla Orak Ayı kocaoğlan aidatının dökümü şöyle:

Görevli aylık ve SGK primi: 399 TL
Asansör bakımı: 11 TL
Asansör ruh: 11 TL
Ortak neşelilik: 73 TL
Ortak su: 9 TL
Vazifeli Tazminatı: 30 TL
Muhtelif Masarif: 277 TL
TOPLAM: 810 TL

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, aidat bedellerinin hizmetle orantılı şekilde yükseldiğini belirterek, “Bir binanın, sitenin aidatı sunulan hizmetle mütenasip. Bazı evlerde hemen kapıcı gelip haftada bir kez merdivenleri temizleyip gidiyor, bazılarında çöpler toplanıyor, markete gidiliyor, kâh binalarda asayiş oluyor, bazılarında ise yüzme havuzu oluyor. Sağlanan bakım kadar benzeri kesenek belirleniyor. Aidatların yükselmesi birlikte bakım bedelinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Merkezi hep istinas varsa, soğutma varsa, doğalgaza ve yakıta ati remiks otomatik namına aidatı birlikte yükseltiyor. Garaj, asayiş, yüzme havuzu varsa buna makul kesenek belirleniyor. kendiliğinden yükselen tıpkısı aidatı yok” dedi.

AİDAT BEDELLERİ İLÇELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Kentsel Tesis Dümen Derneği Genel Başkanı Suat Sandalcı, ilçelere bakarak de ödenti bedellerinin ayrım gösterdiğini belirterek, “İstanbul’bile 1+1 dairelerde 900 liralık aidatları ve zamlar konuşulmaktadır. Havuz giderleri, ısınma giderleri, saffet malzemesi çalım giderleri, asansör bakım giderleri kabil zorunlu masarif vardır. Zaman Çekmeköy’de, 8 bin TL’ye kadar aidatlar ödendiğini biliyoruz. Beşiktaş’ta 2-3 bin TL arasında ödenti toplanmakla, gelişigüzel Sultangazi’da, Ümraniye’de ise 1500 liraya düşmektedir. Mecidiyeköy’birlikte tahminî 2 bin TL aidat toplandığını biliyoruz. Kadıköy’bile ise bu rakamlar 3 bin TL’ye kadar yükseliyor. Havuzsuz 100 dairelik aynı sitede bin TL kesenek toplanırken, havuzlu bire bir sitede havuzun istinas giderleri, kimyasal özellik giderleri dahi ayn önünde bulundurularak, aidat 1500 TL’ye büyüklüğünde çıkabilir” diye niteleyerek konuştu.

ÖDEME FORA ETMEK MECBURI

Yurt Hukuku Derneği Başkanı Avukat Büyük Itimat Kiraz, aidatlar konusunda yönetim planının titiz okunması uyarısında bulunarak, “Benzeri taşınmazı satın alırken evet da kiralarken yönetim planını okumuyoruz. Bu nedenle 4+1 ile 1+1 dairelerin aidatlarının bir olduğuna dayalı düzenlemeye, yönetim planına yazılmışsa, mecburen bu tutkun kalıyorsunuz. Normalde 4+1 ile 1+1 ofis bedel aidat ödemek zorunda değil. Adaletli olan dahi bu değil amma, dümen planında bu yazıyorsa kapalı kalınıyor. Yolsuz kimi artışlar yapılmışsa bile, bilge müdahalesiyle giderilmesi rastgele antlaşma benzer” diye konuştu.

Kiraz, Kadıköy, Beşiktaş üzere yerlerde çok ülkü yaşanmadığını zira,  4-5 apartmanla benzeri görevlinin ilgilendiğini anlatım ederek, “Site hayatının çokça gösterişli olduğu söz gelişi Çekmeköy ve Ataşehir’da, aidat ödemeleri üzerine kavganın haddinden fazla gösterişli olduğunu görüyoruz” dedi.

Tek aynı yiyecek var: Faziletli aidat üzere kimler sav açabilir?

 

Aidat savaşları: Efdal çoğalma kaçınılmaz!

 

Kesenek zamları yüzdelik 70’i aştı! Vatandaşlar hangi yapabilir?

 

Sitede oturanlar ilgi! Aidatlara fahiş bindirim yapıldı

 

Share: