Site sakinlerine ‘aidat’ şoku!

Icar rakamlarına andıran aidat bedelleri kullanılmamış yılda elan bile arttı. Yüzdelik 100’ü aşan zamlar nedeniyle apartman ve kent sakinleri esmer kara düşünüyor… Idare şirketleri minimal ücretlere gelen zamlar sonrası artan personel giderleri ve faturalardaki artışları esbabımucibe göstererek durumu açıklasa da, geliri tıpkı oranda artmayan vatandaş kıygın. Peki yapılan fahiş zamlara itiraz hakkı var mı?

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz nikbet edilen soruları ehlihibre isimlere sordu…

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Itimat Kiraz kent sakinleri için nöbet haritasını şöyle anlattı:

GENEL KURULA KATILIN

– Kesenek zamları yapılan genel kurullarda belirleniyor. Maalesef ülkemizde maliklerin iri kısmı bu toplantılara katılmıyor, sonrasında gelen zamları görünce alışılmamış oluyor. O yüzden kesinlikle genel kurul toplantılarına katılın. Kurula katılma hakkı para sahiplerine ilişkin olsa bile, kiracılar dahi vekalet alarak katılabilir.

– 500 konutluk tıpkısı kent üzerinden eş verelim. 1. umumi kurulda 251 dil avcısı akmak zorunda, genelde bu cirim bulunamaz. Bu yol üstelik çokluk aranmadan 2. umumi asamble yapılır. Buna 60 hayat katıldığını düşünelim, 31 kişinin kararı ile 500 yabanlık siteyi kimin lacerem yöneteceği, hangi kadar aidat ödeneceği belirlenir.

– Alınan değişmeyen sonrası genel kurula katılmayanlar derinti tarihinden sonra 6 kamer, katılanlar 1 kamer ortamında Hazar Hususiyet Mahkemesi’ne dava açabilir. Burada bilge üzere yüce olan tıpkı usulsüzlük, usulsüzlük olup olmadığı… Şayet yoksa itiraz akseptans edilmez. Davalar 6 ay ile 1 yıl içinde sonuçlanır.

– Tıpkı usulsüzlük namevcut amma fahiş artışa itiraz edilecekse bu defa 1/3 sahip toplanır ve olağanüstü umumi asamble lüzum. Burada kâh kalemlerden artırım rica edilir. Örneğin sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti temas ay değil mahsus aylarda olsun, hevesli idare şirketi adına sitemizi tığ yönetelim diyebilirler…

YÜZDELIK 113’Ü BULAN ARTIŞ

Toplu yaşam alanlarındaki yöneticiler, sakinler ve üye işyerleri üzere geliştirilmiş yapay zeka tabanlı online bire bir düzlem olan Apti’nin kurucu ortağı Ulu Emre Erişen, bakir yıldaki ödenti zamlarını araştırdıklarını söyledi. Erişen, “Ödenti zamlarında madun limitin yüzdelik 46 olduğunu gördük, kâh sitelerde ise yüzdelik 113’e varan artışlar oldu. Kimi siteler ise zamları belirleme aşamasında” dedi. Artışların nedenine değinen Erişen, “Kent yönetimlerinde personellerin nazik çoğunluğu Minimum Ücret ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzdelik 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücrete mevrut çoğalma makro bir etkili oldu. Antrparantez 2021 yılı içre doğalgaz, zindelik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda ayn önüne alındığında bu faktörlerin hepsi 2022 yılı bütçelerinde ağır sıklet artışlara öğün açtı” dedi. Averaj aidatlar üzerine bilgi veren Erişen, şunları söyledi: “İstanbul’birlikte geçen yıl averaj ödenti 648 lirayken bu yıl 1.024 lira oldu. Ankara’de 551 liradan 887 liraya, İzmir’üstelik 455 liradan, 723 liraya geldi.”

‘YÖNETİM YERLEŞMIŞ REMIKS YAPAMAZ’

Sitelerde dalavere kurulunun kesenek artışı etme hakkı olmadığına ilgi çekici Avukat Kiraz, “Umumi Heyet bitirme malikleri genel kurulundan almadığı tıpkı yetkiliyi kullanamaz, öz başına remiks yapamaz. Remiks yapılması mecburi olsa birlikte becerikli alışılmamış genel yerleşmiş toplar ve katma bütçe lüzumlu. Yoksa şehir yönetimi ‘bu büyüklüğünde zam yaptım’ diyemez, derse yöntemsizlik yapmış evet” ifadelerini kullandı. Bu durumda maliklerin evet bile kiracının hakimden kayyum isteyebileceğini belirten Kiraz, “Atanan kayyum yönetime gelir, inceleme yapar ve aşkın harcamaları halel bedel” diye konuştu.

BAZI GİDERLERİ KİRACI ÖDEMEZ

Çoğu kiracı giderleri incelemediği için yaptığı ödemenin nerede kullanıldığını da bilmiyor. Sitelerde ara sıra giderlerden kiracının, bazılarından ise para sahiplerinin mesul olduğuna aksan eden Kiraz, “İşletme bütçesi ve envestisman bütçesi diyerek ayrım yapılır. İşletme bütçesi taşınmazın kullanımından kaynaklı giderdir ve kiracı katlanır. Ana harcamalar ve demirbaş kalacak kalemlerde ise servet sahibi sorumlu. Söz Gelişi asansör bakımı kiracıya ilişik, ama asansör değişecekse mülk sahibi öder. Binada macerasız bir tadilatın masrafını müstecir karşılar ama dış cephe pentür ya da yapı güçlendirme faturasını aile sahibi öder. Apartman görevlisinin maaşı kiracının sorumluluğunda olsa dahi bayrılık ihbar tazminatını servet sahibi karşılar” dedi.

Kiraz, abes daireler amacıyla birlikte sahiplerince kesenek ödenmesi gerektiğini, bu evlerin aidatının sair maliklere yansıtılamayacağını ekledi.

Efdal ödenti mağduru olmamak üzere site toplantılarına paydaşlık yiyecek

 

Altının gözü para şişkinliği verilerinde

 

Share: