Sivri ev fiyatlarına korona darbesi

İngiltere merkezli gayrimenkul müşavirlik şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 45 kentindeki ekstrem hane fiyatlarına ilişkin 2020 verilerini yayımladı.

Global 45 kentin 19 hane fiyatları yükselirken 15’inde çökme meydana geldi. Fiyatların değişmediği biricik kent ise Bükreş oldu.

İstanbul’un bu sene listeye alınmadığı Küresel Kentler Sivri Ev Endeksi dördüncü çeyrek altın verilerine göre, sonuç 12 ayda karı fiyatlarının arz çokça yükseldiği site Kullanılmamış Zelanda’nın 1.3 milyon ile bildirme kalabalık nüfusuna eş Auckland oldu.

RUSYA’DAHI YÜKSELDİ
2020 yılında ölçüsüz aile fiyatlarının yüzdelik 17.5 yükseldiği Auckland’ı, yüzdelik 10.3’lük artışla Çin’den Shenzen ve yüzde 11.7 ile Güney Kore’den Seul izledi. Filipinlerin başkenti Manila birlikte yüzde 10.2 eşit artışı ile koşa haneli büyümenin görüldüğü aynı bambaşka site oldu. Rusya’nın başkenti Moskova yüzde 9,9 ile beşinci, St. Petersburg yüzde 8.7 ile altıncı sırada vadi aldı.

Ekstrem konut fiyatlarının bildirme haddinden fazla geriledi kent ise yüzdelik 7.3’lük düşüşle Bangkong oldu. Hong Kong yüzde 6.9 ve Dubai yüzde 5.9’luk düşüşle ilgi çekti. Pandemi etkisinin görüldüğü 2020 yılında finans ve ticaret merkezlerindeki lüks basamak fiyatlarındaki düşüş dikkat çekti.

Knight Frank Küresel Kentler Göz Endeksi’ne bakarak New York’ta yüzdelik 5.1, Londra’dahi yüzde 4.3 düşüş görülürken, İspanya’nın başkenti Madrid’bile yüzdelik 4 ve Paris’te yüzdelik 2.3 düşüş görüldü. Almanya’nın başkenti Berlin’birlikte ekstrem familya fiyatlarında yüzdelik 0.9’luk kapalı artışın görüldüğü 2020 yılında seyahat kısıtlamaları ve önlemler nedeniyle bir nice kentte taşkın konut pazarı ivme kaybetti.

Verbis kaydı hangi firmalara mecburi?

Merih yolculuğu 7 aydan 3 ayak tabanı iniyor

Erdoğan: Kasıt önceki 10 iktisat arasına vira etmek

Türkiye’da aile ayı yalaz ortalaması 5,4 rütbe namına tespit edildi

Share: