Son Teşrin ayının bildirme çokça satılan otomotiv markaları muhtemelen oldu

SIFIR otomobil kabul etmek yonga krizine takıldı, ikinci elde dahi lazım sıfırı sollayan fiyatlar gerekse vasıta sahipleri ve filoların ellerindeki araçları feda etmek istememesi dolayısıyla istif sorunu başladı. Üzerine artan düzey üstelik eklenince, çevirici sahipleri elindekine otomobile adeta dört elle sarılmaya başladı. Uzun süredir aracının bakımını yapmayan, cura hasarları görmezden mevrut veya aracının ilerde iş çıkarmasından korkan vatandaş Oto Endüstri sitelerine akış etti. Bu yoğunluğu duyunca biz dahi İstanbul ve Ankara’dahi mevcut büyük oto sanayi sitelerine gittik. Özel servisleri ve tamirhaneleri konuşma ettik. Safiha oldukça ilgi çekiciydi.

FİYATLAR DAHA AKLA YATKIN

Son iki hafta Trafik iki kat artarken, hele hafta sonları sanayinin kapısında kuyruklar oluşuyor. Vesait lifte geçmek amacıyla aralık bekliyor. Oto sanayideki yoğunluğun bildirme nazik sebebi olarak ise kalan maliyetlere fiyat henüz makul kıymet verilebilmesi adına gösteriliyor. Mütemmim, hizmet maliyetleri henüz uygun olduğu amacıyla oto endüstri sitelerine geliyor. Çıkışlı serviste benzinli, kompakt HB tıpkı anahtar 1.500 TL’ye, özel serviste 900 TL’ye, tamirhanede ise 650 TL’ye süreli hizmet görebiliyor. Premium araçlarda bu makas elan birlikte açılıyor. Endüstri sitelerinde bakıma gelen araçlardaki katmerli kurgu sayısı ise alelhusus dikkat çekiyor.

BAKIMLI ŞALTER DEVRİ

Türkiye’nin sunu şişman oto endüstri sitesi olan İstanbul Maslak’taki Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde detaylı yıllardır tamirhane işleten Yaşar Kantarcı, yoğunluğun sonuç iki haftada iki katına çıktığını belirterek, “Liyakatsiz açkı çıktı konuşulmuyor. İkinci Halk kurgu ise fiyatların yükselmesi dolayısıyla tercih edilmiyor. Kapıdaki araçlar bundan sonra kıymete bindi. Sanayideki kükremek herhangi bir geçen çevrim artıyor. Yonga krizinin devam etmesi ve fiyatların artması nedeniyle vesile sıkıntısı henüz üstelik artabilir. Önümüzdeki dönemde gani, bozulmamış ve bayındır araçlara dilek artacak. Tüketici masraf çıkarmayan araca bakıyor. Hasar kaydına bakılmadan bakımlı miftah çok bayındır alıcı bulacak” diye konuştu.

SES DUYAN KOŞUYOR

Ankara’daki Mukannen Oto Uran Sitesi’ndeki esnaflardan Mustafa Tozluyurt dahi, oto sanayideki yoğunlukla ait “Aracından ayrımlı tıpkı gürültülü duyan, aksaklık ışığı yanan oto sanayiye geliyor. Şalter sahipleri en ufak hasarları bile hızla kullanmak ve aracının sav çıkarmasının önüne boşlamak istiyor. Alelhusus ikinci elde üstelik daha çok şalter bulmanın zorlaşması bu durumu elan birlikte tetikledi. Kapıdaki araba durduğu yerde değerlendi. Bakım en oylumlu bahis haline geldi” ifadelerini kullandı. 

20 BİN TL MASRAFLA YENİ GİBİ OTOMOBİL

ÇİP krizi ve kurlardaki akıntı dolayısıyla bir nice kurgu sahibinin elindeki aracı satmaktan vazgeçtiğini söyleyen Tam Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) Başkanı Ünal Ünaldı, “Zaman segment yürümek evet üstelik benzeri arttırmak isterseniz, minimum 100 bin TL henüz ilave fayrap etmek gerekirken, ortalama kompakt dershane tıpkısı aracın kaportadan mekaniğe, kozmetiğe birçok eksiğini 20 bin TL gibi tıpkısı rakama tamamlayıp evvel günkü haline çevirebiliyorsunuz. Öte yandan ikinci eldeki dinamikler birlikte eskisi gibi değil, vaktiyle masrafı olan çevirici satışa çıkarılırdı, zaman kolaylıkla temas araç oto ekspertizden geçerek satılıyor ve ekspertizde cemi eksikler ortaya çıkıyor. Kurgu sahipleri, ikinci el değerini müzaheret etmek adına de bakımlara önem vermeye başladı” şeklinde konuştu.

‘HASAR YOKSA BİLE BAKTIRIYOR’

ATATÜRK Oto Uran Sitesi’ndeki ustalardan Mehmet Özdemir yaşanan yoğunluğu şöyle anlattı: “Eskisine için kesinlikle elan güç çalışıyoruz. Teferruatlı zamandır sanayiye uğramayan müşterilerimize sanayiye geliyor. Aracında aynı şey olmasa de baktırıyor. Yoğunluktan memnunuz fakat yedek çıngı bulamamak ve fiyat artışları bizi etkiliyor. Maliyetlerimiz yüzdelik 40 arttı. Küsurat maliyetleri kül adına yansıtamıyoruz bu öğün da müşterilerimizden aksülamel alıyoruz. Çünkü, oto endüstri esnaf olarak müşterilerimizle mufassal yıllara müstenit dostluk ilişkimiz üstelik var.”

Otomotivde esmer liste dönemi: 6 ayda 3 araba düz var

 

Otomotiv sektöründen TOGG uyarısı

 

Share: