Soran çok alan bulunmayan

Talih genelinde baş gösteren corona virüsü salgını ile Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Fethiye üzere sayfiye merkezlerindeki karı ve arazilere olan çılgın gönül, azade kan dolaşımı olmaması dolayısıyla eğleşme noktasına geldi.

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Yurt Müşaviri Bati Aksu, SÖZCÜ’ye konuşarak, “Iri şehirlerden bahçeli özgür karı ile arsa ve tarlaya arzu çok amma henüz düzlük namevcut. Konutlarda yüzde 3-5, arsa fiyatlarında metre kare fiyatlarında 150-250 teklik ortada artım olurken, kiralarda ise aheste düşüşler yaşanıyor” dedi.

RICA ÇOK, SATIŞ YOK
Salgının başlamasıyla gelişigüzel Muğla bölgesine akış edenler nedeniyle özellikle sayfiye merkezlerindeki bahçeli, bağımsız milletvekili evler ile alay malay yer ve tarlalara ötede gönül olmuştu.

O dönemlerde deveran serbestliği olması dolayısıyla satışların gerçekleştiğini belirten Emlak Müşaviri Korkulu Katarakt, “Bibi İstanbul ve Ankara’dan katmerli irade var fakat erkin kan dolaşımı olmadığı amacıyla kimse gelip de muamelat yapamıyor. Biraz kamer öncesine göre fiyatlarda haddinden fazla pahal artış namevcut. Müstevli öncesindeki fiyatlarda arz aşkın yüzdelik 3-5 beyninde artım oldu amma satma olmadığı için rakam yükselmedi. Arsalar birlikte konusunda koydu. Bizim metrekaresini bin ya de bin 500 liraya sattığımız yerlerde metrekare fiyatlarında 150-250 lira arasında çoğalma oldu” ifadelerini kullandı.

KİRALAR DÜŞTÜ
Özellikle Marmaris ve Bodrum’de kira fiyatlarının herhangi bir güzeşte çevrim artması nedeniyle vatandaşlardan çok şikayet aldıklarını fakat bundan sonra durumların değiştiğini belirten Katarakt, “Talep kanı kiralarda düşüş başladı. 3 bin liralıklar 2 bin 500’e, 2 bin 500’lükler dahi 2 bin liraya çekti. 300-500 liralık beyninde düşüş var. Erkin dönme başlarsa buralara büyük şehirlerden çokça aşkın sayıda gelecek adam var ve o ant hem kiralar ve hem da arsa ve ocak fiyatlarında patlama olur” diyerek konuştu.

AYNI YERE ÜÇ AYRI RAKAM
Satış ve isticar ilanlarında ayrımsız düz amacıyla üç ayrımlı emlakçıdan üç değişik rakamlar verildiğini, belirten Çetin Katarakt şunları söyledi.

“Mülk sahipleri mülkünü satışa çıkarırken biricik benzeri emlak bürosu adına, tez kıymak için 3-5 emlakçıyla anlaşıyor. Anlaşmada da söz gelişi ‘Ben 500 bin lira istiyorum, siz kaça satarsanız satın, hiçbir şeye karışmam’ diyor. A emlakçı 500 binlik familya amacıyla 10 bin lira encümen, 15 bin teklik dahi bölge payı ekleyip 525 bine satışa çıkarıyor. B emlakçı 535’e, C emlakçı dahi 550 bin liradan satışa çıkarıyor. Mülk sahibinin biricik benzeri emlak bürosu ile anlaşarak satma rakamını sözleşmeye yazması gerekir. Sadece Marmaris’te değil ülkenin seçkin yerinde kaydı olmayan merdiven altı emlakçıların sayısı haddinden fazla çok. Çok algı temin etmek üzere gerçekten çalışan emlakçıların bile adını çıkarıyorlar. Burada para sahiplerinin bilinçli olamaması bu garip emlakçılara yarıyor.”

YENİ ÇIKAN YASALAR HEPİMİZİ RAHATLATACAK
Bu tür satışların rahatlıkla engellenebileceğini belirten Katarakt, “Yıpranmamış sâdır yasalar yürürlüğe girmeye başladı. Emlak Müşavirleri Derneği’nin uzuv statüsü ile bundan sonra sınırlı kuralları içeren kararnamemiz var. Yarkurul oranlarından emlak tayin bedeline, mesleki yeterlilik belgesinden bitirme belgesine, kurum satıma vasıta sözleşmesinden isticar sözleşmesinin şartlarına kadar uyulması gereken mecburi durumlar var. Yönetmelik kapsamında, emlakçıların Tecim İl Müdürlüğü yoluyla verilecek yetki belgesine topluluk olmaları vacip. Tapuda eş esnasında dahi emlakçı etiket bilgileri olmadan çıktı prosedür yapılmayacak” sözlerini kaydetti.

MÜLK SAHİPLERİ KENDİLERİ KİRAYA VEREMEYİP SATAMAYACAK
Kanunda melhuz maddelerden birisinin bile gelecekte para sahiplerinin taşınmazlarını kiraya veremeyeceği üzere satamayacaklarını da hatırlatan Katarakt şöyle bitmeme etti:

“Bu işlemler fakat kayıtlı, belgeli benzeri emlakçı üzerinden gerçekleşebilecek. Emlakçı ile servet sahibinin yapacağı sözleşmede farklı menkulün eksiksiz tapu bilgileri, komutan ve encümen bedelleri, rüşvet, masraf ve seçkin tip giderlerin miktarı içtenlikle konu olmak zorunda olacak. Bu durumda birlikte bir kayran üzere biraz karşılık istenemeyecek. Bu işten dizge karlı çıkacak. Kimesne haksız kazanç sağlayamayacak.”

Share: