Sosyal denklik artık kazandırıyor

Dünya Iktisadi Forumu’nun (WEF) bu sene ilk kez yayınladığı 2020 Toplumsal Mobilite Raporu’na bakarak, ülkelerin gelir adaletsizliğini azaltmaları amacıyla en kebir itici kilolu olan toplumsal mobilitenin yüzdelik 10 artırılması global GSYH’nin gelecek on yılda yüzdelik 5 artırılmasını sağlayabilir.

21-24 Ev tarihlerinde İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleşecek şahika öncesi WEF aracılığıyla yayınlanan Global Mobilite Endeksi, 82 ülkeyi çok mehabetli beş alanda (afiyet, eğitim, uygulayım bilimi, istihdam, toplumsal güvenlik ve kurumlar) eşitsizlikle savaş edebilme yetkinliklerini 100 üzerinden aynı toplumsal mobilite karne notu ile değerlendiriyor. Raporda her bir bireyin sosyo-ekonomik geçmişi ne olursa olsun hayattaki potansiyelini gerçekleştirebilmesini sağlayabilecek eşitlikçi toplumlar yaratmanın dünya ekonomisindeki büyümeyi üstelik yüzde 5 artıracağı belirtiliyor.

Toplumsal mobiliteye 10 puan iaşe etmek GSYH’ye yüzde 4,4 artma getiriyor

Rapora göre global ekonominin önündeki yeryüzü kocaman zorluklardan biri düşük ücretler, mikro sosyal asayiş ve hayat boyu öğrenme sistemlerinin zayıflığı. 82 ülkenin iri ayrımsız çoğunluğu bu üç madun kategoriden sınıfta kalıyor. Adaletli sevap üzerine dünya ülkelerinin ortalama karne notu 100 üzerinden 52.5. Rapora bakarak ülkeler esenlik, eğitim bilimi, teknoloji, istihdam ve içtimai asayiş alanlarında toplumsal mobilite skorlarını 10 puan artırmaları halinde 2030 itibariyle GSYH büyümelerini yüzde 4,4 oranında artırabilirler.

Çin GSYH’göğüs on yılda 1 trilyon dolar eklenebilir

Böyle aynı ivme Çin ekonomisine seçkin yıl 103 bilyon dolar almak için gelecek on yılda 1 trilyon doların üstüne ek GSYH büyümesi getirirken, ABD sosyal mobilite karne notunu 10 puan yükselttiği takdirde ekonomisine – değme sene 87 milyar dolar – toplamda 866,7 milyar dolar ekleyebilir. Hindistan amacıyla bu GSYH artma potansieli 428,4 milyar dolar namına öngörülürken, Japonya toplumsal mobilite karnesini 10 fakül yükselttiği takdirde ati on yıl süresince GSYH büyümesine 238,7 bilyon dolar ekleyebilecek.

İskandinav ülkeleri rastgele zamanki kadar listenin başında

WEF raporuna bakarak şu anda acun üzerinde vatandaşlarına her konuda toplumsal mobilite imkanlarını sağlayabilen ülkelerin sayısı çokça bir iki. Danimarka Global Mobilite Endeksi’nin şampiyonu olurken, Norveç, Finlandia, İsveç, İzlanda, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Belçika ve Lüksemburg, endeksin geçmiş onuna giren diğer ülkeler. G-7 ekonomileri beyninde yeryüzü efdal toplumsal mobilite sahibi büyüklük Almanya ve 78 olan endeks puanı ile listede 11’inci sırada saha alıyor. Fransa 12’inci tam onu izleme ederken, Kanada 14’üncü, Japonya 15’inci, Mürekkep Krallık 21’inci. BENDE listeye fakat 27’inci bayağı girerken G-7 ülkesi İtalya ise listede 34’üncü tam.

Rusya gelişmekte olan ekonomilere öncülük ediyor

Gelişmekte olan ekonomiler ortada Rusya Federasyonu 39’uncu sırada saha alarak bu konuda gelişmekte olan ekonomilerin genişlik oflaz ülkesi namına değerlendirilirken, yükselen süper vahim Çin ise listede 45’inci tam. Latin Halkları Amerika’nın dev ekonomisi Brezilya listede 60’ıncı sıradayken, Türkiye listede 64’üncü sırayı almış. Geçebildiği gelişmekte olan ekonomiler ise 76’ıncı sıradaki Hindistan ve 77’inci sıradaki Cenup Afrika.

Türkiye istihdam koşullarında denklik yaratamıyor, sondan üçüncü

WEF raporunda ülkeler beş makro alanda – on yetişkin ast başlıkta – değerlendiriliyor ve Türkiye’nin içtimai mobilite karnesi çokça bağırsak açıcı değil. Sevap dağılımı ve keyif alanlarında listede 82 mevki arasından 45’inci sıradayız. Fakat himmet koşullarında 82 ülkenin kayran aldığı endekste 80’inciyiz. Içtimai düzenlilik alanının zir başlığı olan ‘eksiksiz kurumlar’ kategorisinde ise 82 devlet arasından 75’inci sıradayız.

İş dünyası ve hükümetler punt eşitliği fotoğraflamak zorunda

WEF Kurucusu ve CEO’akarsu Klaus Schwab, Küresel Içtimai Mobilite Raporu’ndaki açıklamasında aksiyon dünyası ve hükümetlerin dünyadaki eşitsizliğin olumsuz sonuçlarını bertaraf etmek için herkese kalburüstü olabilmeleri amacıyla bedel şerait sağlaması gerektiğini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Eşitsizliğin haddinden fazla koyu ve güçlük alanı haddinden fazla açık sosyal ve soylu erki sonuçları var. Anbean mütezayit adaletsizlik ve güvencesizlik hissi, etiket ve onur kaybı, zayıflayan toplumsal nesiç, kurumlara güvenin her an azalması, siyasi süreçlere olan inancın yitirilmesi ve topluluk sözleşmesinin erozyona uğraması bu köklü sonuçlar beyninde. İş dünyası ve hükümetlerin buna yanıtı sosyo soylu erki mobilite için yıpranmamış yollar açmaya harıldamak ve herkese başarılı olabilmeleri amacıyla karşılık şerait seçmek olmalı.

Share: