Soylu Erki ve siyasi akse İngiltere’den Almanya’ya kayabilir

Almanya’nın siyasi sistemi, Şansölye Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), Bavyera Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Içtimai Demokrat Tümen (SPD) yönetimindeki “balaban koalisyon hükûmeti” ile gitgide artan bire bir dengesizlik döneminden geçiyor. İstikrarsızlık, Alman siyasetinde, aşırı sağcı popülist parti üzere Almaşık Almanya (AFD) ve Yeşiller Partisi’ne küsurat destek ile elan açık benzeri kutuplaşma ortamına giriyor.

Almanya’bile bir sonraki intihap 2021 yılında ve Şansölye Merkel, eskimemiş dönemde namzet olmayacağını açıkladı. Merkel’in vedası, son yirmi yıldır kıtaya vurduğu siyasi işaret zımnında Almanya’nın beraberinde Avrupa’yı üstelik etraflıca etkileyecek.

HÜKÜMETİN ÖMRÜ TAFSILATLI DEĞİL

CNBC’ye mütekellim uzmanlar, “Kriz, AB’deki Brexit sonrası siyasi bozulmanın merkezi olan İngiltere’den Almanya’ya doğru akıntı ediyor olanaklı” dedi. Uzmanlara göre Almanya’daki ortak yönetim hükümetinin ömrü etrafli bir müddet alay malay kalmaya yetmeyecek üzere.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL KISKACI

Almanya politik belirsizliklerin yanında konuşu belirsizliklerle bile yüz yüze. Alman ekonomisinin önümüzdeki ilkokul ila on yıl süresince “şişman ayrımsız sorunla” yüz yüze olduğu, makine endüstrisinin cümbüş teknolojisine intikal yaparken satışların düşeceği ve binlerce işten tart beklendiği konuşuluyor. “Günümüzde kavi bire bir inkılap var ve onlar bunun amacıyla hazırlanmıyorlar” yorumları yapılıyor. Bu kapsam ise siyasi fütur ülkesi Almanya’da büyük tıpkı cezrî değiş iddialarını da güçlendiriyor.

Share: