Stres, aort damarında yırtılmaları birlikte getiriyor

Stres, aort damarında yırtılmaları birlikte getiriyor

Prof. Dr. Koray Yanlışsız: “Yer Sarsıntısı sonrası aort yırtılması sayılarında tıpkı artım benzer”

İSTANBUL – Prof. Dr. Koray Doğru, özellikle hareket sonrası dönemde ve günlük hayatta vatandaşların ruhsal gerilim ortamından uzaklaşmasını aksi takdirde aort damarında yırtılmaların oluşabileceği üstüne uyarıda bulundu. Prof. Dr. Dürüst, “Depremin sosyete üzerinden iri bire bir ağırbaşlılık oluşturduğu aşikar. Bu stresin etkilerini tığ kalp cerrahları kendisine aort yırtılmasında görebiliyoruz” dedi.

Uzmanlar meydana gelen dağ depremlerin travmalara kere açabileceği ve yanı sıra gelen ruhsal gerilim süresince aort damarında yırtılmalar yaşanabileceği üzerine uyarıda bulunuyor. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Önsezi ve Huy Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koray Ak, stresin beraberinde efdal gerginlik hastalarının da ilaçlarını tınlamalı kullanmasını aksi takdirde aort damarında oluşabilecek yırtılma sonrası cerrahi müdahalenin uygulanması gerekebileceğini vurguladı.

“İlerleyen süreçte aort yırtılması sayılarında ayrımsız çoğalma birlikte mümkün”

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırı Hastanesi Duygu ve Soy Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koray Yanlışsız, “Depremin sosyete üzerinden iri tıpkı sıklet oluşturduğu aşikar. Bu stresin etkilerini biz önsezi cerrahları namına aort yırtılmasında görebiliyoruz. İlerleyen süreçte aort yırtılması sayılarında tıpkısı artma de mümkün. Bu noktada sunma makro tavsiyemiz; hele faziletli gerilim hastalarının ilaçlarını tınlamalı kullanmaları, tınlamalı gerilim kontrolü ve stresle yaşamayı öğrenmeleri olacaktır. Deprem sonrası dönemde bazen hastalarımız zelzele bölgesinden gelmekle bu arada gene İstanbul’dan birlikte diseksiyon hastası aldık. Bunun bildirme şişman sebebi depremle birlikte oluşan içtinap etmek, stres ve birlikte getirdiği hipertansiyon ataklarının olduğunu düşünüyoruz. Aort diseksiyonunun henüz geçmiş bu rahatsızlığa hiç yakalanmamış birinde olabileceği kabil özellikle aort damarı genişlemiş bireylerde dahi görülme riski faziletli. Özellikle aort anevrizması olan insanların aort çaplarının mahsus aynı değere ulaştığı ahit cerrahi müdahale edilmesi yüce bir noktadır. Aort yırtılmasının bildirme eke nedeni erdemli tansiyondur. Özellikle TİP1 dediğimiz kalpten sâdır anne aort damarının yırtılması ölümcül bire bir hastalıktır. Bu noktada yer yetişkin şikayet incitici ciğer ağrısıdır” dedi.

“Aort yırtılmasında stres heybetli ayrımsız hareketli”

Erken teşhisin önemine değinen Prof. Dr. Koray Dürüst, “Bizim tavsiyemiz aort anevrizması olup olmadıklarını arama ettirmelidir. Alelhusus ailede aniden ölümler ve yüksek gerilim hastalığı kâin insanların check up yaptırmaları teşhis konulması yerinde ise erken tedaviye başlamaları dirimsel önem en etmektedir. Aort yırtılmasında ruhsal gerilim mefret aynı aktif. Vatandaşlar tanıdık bir aort rahatsızlıkları varsa muhakkak mümasil izlem yapmalılar. 6 aylık ya dahi yıllık çekilen tomografilerle aort çapını strateji ettirmeleri müfit olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Share: