Sular altında kalacak olan ilçedeki ağaçlar depremzedeleri ısıtacak

Sular altında kalacak olan ilçedeki ağaçlar depremzedeleri ısıtacak

ARTVİN Artvin’bile baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesindeki yüzyıllık ağaçlar kesilerek hareket bölgesinde bulunan vatandaşların ısınması üzere gönderildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor. Temas ülke değişik organizasyonda gerekseme tırlarını bölgeye gönderme ederken, Artvin ve ilçelerinden soğuk havalarda vatandaşların ehlîleşmek üzere kullandığı odunları farklı yöntemlerle bölgeye gönderiliyor. Bazı köylerinden tahta kızaklarla kar üzerinde çuval çuval odunları taşırken, birtakım dahi traktörler eşliğinde ilçelerde kâin kavuşum alanlarına götürüyor. Yusufeli ilçesinde ise çokça henüz değişik ayrımsız düzenleme yapılıyor. Çoruh nehri üstünde, kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yer yüksek barajı olan Yusufeli Barajı dolayısıyla sular altında kalacak olan ilçede asırlık ağaçların sular altında kalması yerine kesilerek depremzedelerin odun ihtiyacı karşılanıyor.Bölge halkı toplumsal medyadan kombinasyon adına, sular altında kalacak olan ilçede kâin ağaçları keserek zelzele bölgesinde mevcut vatandaşlara ısınmaları için gönderiyor.

Dere kenarlar, park yeri ve bahçelerde bulunan ağaçlar, odun testeresi eşliğinde kesilerek fahri vatandaşların ahali birliğiyle baltalarla alelade parçalara ayrılıyor. Daha sonradan çuvallanan odunlar, zelzele bölgelerine işlemek üzere tırlara yükleniyor.

Share: