Sungurlu’da lamba karpuzu hasadı başladı

Çorum’un Sungurlu ilçesinde sabık yıl 4 dekar karpuz üretimi denemesi yapan tendürüst çiftçiler aldıkları iyicene sonuçla bu yıl üretimi 15 dekara çıkarttı.

Karpuz üretiminin Adana, Bafra, Diyarbakır dan ibaret olmadığını, Çorum ve ilçelerinde üstelik üretilebileceğini gördüklerini tamlayan tendürüst çiftçiler, “Sungurlu’üstelik Tarım Faziletli Mühendisi Melih Basar Bey’in bindi ve danışmanlığı ile bu işi kudretli şekilde yürüttük ve hasat zamanımız geldi. Baktat tesisleri karşısında bulunan 15 dekar tarlamız üstelik üretim yapıyoruz, karpuzlarımız çokça içimli. Sungurlu halkımıza dahi bu lezzeti tattırabilmek üzere Cumartesi ve Perşembe günleri pazara çıkıyoruz. İlçe manavlarımız ve ilden gelecek pazarcılarımızı Sungurlumuza davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kültür Faziletli Mühendisi Melih Göz bile, “Sungurlu çabucak buğday evet üstelik arpa üretim merkezi değil. On epizot kavunun birlikte soğan, pancar, nohut ve yasmık ekimi oluyordu. Gündöndü, tıbbi aromatik bitkiler, mısır ve lamba karpuzu bunlara eklendi. Müşavirlik desteği ve şuurlu çiftçilikle iz tarıma geçerek Sungurlumuzun çeşitlilikte daha bol yerlere geleceğini düşünmekteyim” dedi. – ÇORUM

Share: