Sütçü İmam, Esenler’de anıldı

Esenler Belediyesi, 103 yıl evvel düşmana geçmiş kurşunu sıkarak Kahramanmaraş’taki Milli Mücadele’yi başlatan Sütçü İmam’ı vefatının 100. yılında panelle andı.

Esenler Belediyesi, “Gidenlerin Peşi Sıra” projesi çerçevesinde milli ve manevi büyükleri herhangi bir kamer bir programla anma geleneğini sürdürüyor. Bu programların ilkinde Kahramanmaraş’ta Milli Mücadele’nin simgesi haline gelen ve benzin sattığı amacıyla “Sütçü İmam” yerine aşina milli alp Sütçü İmam planlı panelle anıldı. Sütçü İmam’ın vefatının 100. yılı zımnında düzenlenen “Vefatının 100. Yılında Sütçü İmam” paneli, Sütçü İmam’ı anlatan filmle başladı. Panelde öğrenciler Sude Zenginlik Çakıl Taşı, Elif Sıkıntı ve Fatma Berra Doğan, Sütçü İmam ile ilgilendiren bir bildiri sundu. Sude Naz Çakıl Taşı, “Sütçü İmam Karşı Merkum Asar Tezler ve Makaleler”, Elif Sıkıntı, “Sütçü İmam ve Misyonu” ve Berra Doğan ise “Sütçü İmam’ın Mücadelesi” başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdi. Programın moderatörlüğünü ise edip ve âşık Şakir Vareste üstlendi. Programda katılımcılara Cahit Zarifoğlu’nun “Sütçü İmam” adlı eseri ile süt ikram edildi.

“Kahramanlıkları bize nöbet gösteriyor “

Saz Şairi ve edip Şakir Vareste, “Gidenlerin Arkası Sıra” programının balaban aynı mücahede olduğunu belirterek “Bu proje, belediyemizin öğrencilerimize müteveccih yaptığı çalışmalardan biri. Bizim için gençler çok kocaman. Gençlerle ilişik yaptığımız çalışmaları seçkin dönemde artırarak devam ettirdiği için belediyemize ve Ekin Müdürlüğümüze çokça teşekkür ediyoruz. Anadolu’da, Milli Savaşım yıllarında Sütçü İmam kabilinden çokça sayıda alp ortaya daha çok. Herhangi Bir birisi bulundukları bölgede Sütçü İmam gibi mücadeleyi başlatan, ilk kurşunu sıkan, önceki yazıyı yazan, geçmiş hutbeyi okuyan, ilk konuşmayı yapan kahramanlar oldular. Zımnında bizim amacıyla tıpkı sevimli haddinden fazla koskocaman. Biliyorsunuz Kur’an’ı Kerim’de ‘Tıpkı insanı öldüren umum insanlığı öldürmüş gibidir. Tıpkısı insanı dirilten tamam insanlığı diriltmiş gibidir’ ayeti var. Yani bir kişiyle başlıyor herhangi bir husus. Onun için hiçbir ahit kendimizi, yaptıklarımızı hafife almayalım. Anadolu’da o Milli Mücadele dönemlerinde, Kurtuluş Savaşı başlamadan önceki bizim kahramanlarımızın neler yaptığına elan titiz tıpkısı bakalım. Şüphesiz başlatmışlar bu mücadeleyi, bire bir kişiyle elbette yola çıkmışlar? Bunlar bizim amacıyla çokça iyi birer örnek dokuma ediyor. Kahramanlıkları bize yol gösteriyor. Onun için bilcümle kahramanlarımıza minnettarız. Onların o mücadeleleriyle ve kahramanlıklarıyla Kurtuluş Savaşı’na girebildik. Dolayısıyla yurt bu şekilde bizim vatanımız oldu ve kurtuldu.” İfadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: