Suudi Arabistan, Yemen’deki çatışmalar üzere politik çözümü işaret etti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Yemen’deki çatışmaların siyasal çözüm olmadan sonuç bulmayacağını söyledi.

El Arabiya televizyonunun haberine bakarak Bin Ferhan, İsviçre’nin Davos kasabasında Acun Iktisadi Forumu’nda (WEF) yaptığı konuşmada, Yemen’deki savaşın müzakereler aracılığıyla son bulması gerektiğini vurguladı.

“Yemen’deki ateşkesi baştan sağlamanın bir yolunu bulmalı ve bunu mihman aynı ateşkese çevirmek için çalışmalıyız.” diyen Bin Ferhan, “Diyalog bölgedeki anlaşmazlıkları çözmenin bildirme bol yoludur. Herkesle diyalog yolu bulmaya çalışıyoruz, kalkınmaya odaklanıyoruz. Yemen’deki çatışmalar, siyasal çözüm olmadan akıbet bulmayacak. Bu çatışmalar, meşveret marifetiyle sonuç bulmalı.” ifadesini kullandı.

Yemen meselesiyle ilgili önlerine kâh engellerin çıktığına dikkati çeken Bin Ferhan, “Şayet Husileri ve Yemen hükümetini sürekli ateşkese inandırma edebilirsek bu politik ilerlemenin önünü anahtar.” diyerek konuştu.

Bin Ferhan, jeopolitik meseleler adına kalkınmaya odaklanmanın, İran’a ve diğerlerine, eş refaha revan ayrıksı yollar olduğuna dayalı kıpırdak tıpkı ide verdiğini söyledi.

Riyad’ın Washington’la hayat dolu ortaklığı olduğuna bile değinen Bin Ferhan, ancak bunun değme antlaşma kesim ettikleri anlamına gelmediğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın bozulmamış enerjiye intikal sürecinde olduğunu, ancak bunun onlarca yıl süreceğini ve ülkesinin enerji güvenliği üzere çalıştığını kaydeden Bin Ferhan, antrparantez OPEC+ grubunun piyasadaki dalgalanmalarla karşı karşıya kaldığına ve üretici ile tüketiciler lehine çalıştığına özen çekti.

Bin Ferhan, dün, İran’la temasa geçtiklerini, diyalog için ayrımsız kere bulmaya çalıştıklarını söylemişti.

Bin Ferhan BM Yemen Temsilcisiyle görüştü

Bin Ferhan, Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde Konfedere Milel (BM) Yemen Hususi Temsilcisi Hans Grundberg’le bile aynı araya geldi.

Grundberg’in matbuat ofisinden yapılan açıklamaya bakarak, Grundberg, Bin Ferhan ile yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki gerilimi tenkis etmek için harcanan çabalara verdiği desteği ve BM şemsiyesi altında şümullü siyasal çözüme idrak çabalarını ölçüm etti.

Yemen’deki kriz

Yemen’deki İran destekli Husiler, Ilkgüz 2014’ten bu yana hükûmet merkezi Sana ve kâh bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine bindi veriyor.

BM Yemen Hususi Temsilcisi Grundberg, güzeşte yıl 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin operasyonlarını 2 ay süresince durdurmayı akseptans ettiğini duyurmuştu. Daha bilahare 2 nöbet uzatılarak 6 kamer devam eden bırakışma, 2 Ekim 2022’üstelik sona ermişti.

Yemen’bile ateşkesin yenilenmesi için girişimlerini sürdüren Ana Deniz’ın 10 Karı’ta Husilerin kontrolündeki Sana’ya gönderdiği heyet, temaslarını tamamlayarak Okyanus’a dönmüştü.

Yemen Istişare Bakanlığı Müsteşarı Muhtar çeri-Rahbi, Okyanus heyetinin gür haberlerle Sana’dan döndüğünü rapor etmişti.

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg dahi ülkede yeniden bir bırakışma için görüşmelerde mevcut olmak için 16 Ocak Pazartesi günü Sana’ya gitmiş ve iki dönme süren temaslarda bulunmuştu.

Share: