Talasemi hastası zihayat köken hücreyle hayata tutundu

Akdeniz anemisinin arz vahim seyreden türü “talasemi muhteşem” adı verilen kansızlık hastası Yeşim Durmuş, Türkiye Temel Göze Eş Güdüm Merkezinden (TÜRKÖK) sağlanan nakille hayata tutundu.

Muş’un Varto ilçesinde yaşayan doğuştan talasemi eke hastası 22 yaşındaki Yeşim Durmuş, yıllardır hastalığıyla savaşım etti. Aksiyon geriliğine de sebep olan çor dolayısıyla durumu ağırlaşan ve aynı süre evvel İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi Onkoloji Hastanesine irsal edilen Durmuş’a tetkikler sonucunda ivedili nesep hücre nakli yapılması kararlaştırıldı.

Aile bireylerinden ve akrabalardan alınan nefes örneklerinde uyumlu iliğin bulunamaması üstüne Durmuş için TÜRKÖK’e başvuruldu.

Kısa müddet sonradan TÜRKÖK tarafından akraba dışından yüzde 100 tınlamalı ilik mevcut Yeşim Durmuş’a merkezde esas hücre nakli yapıldı.

“Tanımıyorum amma ona teşekkürname söylemek istiyorum”

Yeşim Durmuş, AA muhabirine, sağlığına kavuştuğu üzere mutlu olduğunu söyledi.

Kendini şanslı hissettiğini anlatan Durmuş, “Bana hamur hücresini veren kişiyi tanımıyorum amma buradan ona teşekkürname geçmek istiyorum. Bir çevrim onunla tanışmak istiyorum. Herkesi bağışçı olmaya çağırma ediyorum.” dedi.

Yeşim’in ablası Dilara Durmuş üstelik kardeşinin TÜRKÖK’ten sağlanan nakille sağlığına kavuştuğu için mutlu olduklarını dile getirdi.

Herkesi bağışçı olmaya nida fail Dilara Durmuş, “Bütün bağışta bulunsun, hastalar da ümidini kesmesin.” diyerek konuştu.

“Bu sene 8 talasemi eke hastamıza nakil yaptık”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Asıl Göze ve Aferez Ünitesi ile Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Akdeniz anemisinin en tehlikeli seyreden türü “talasemi oylumlu” adı sunulan kalıtımsal dokunaklı anemi rahatsızlığı üzere merkezlerinde tedavi uyguladıklarını ifade etti.

Yeşim Durmuş’un birlikte bu hastalardan birisi olduğunu anlatan Erkurt, şöyle konuştu:

“Yeşim üzere burada 8 talasemi önemli hastamıza kaynak göze nakli yaptık. Bu hastalarımızın çoğu nakilden sonra soluk transferinden hür ağıl geldi ve normal hayatlarını sürdürmeye bitmeme ediyorlar. Kardeşlerinden Yeşim’e akla yatkın gerçeklik hücre bulamacıyla TÜRKÖK’e başvurduk. TÜRKÖK, kestirmece 1 milyon mukayyet köken göze bağışçısı olan benzeri çekicilik. Yeşim’e uygun nesep hücreyi TÜRKÖK’ten bulduk. Yeşim’in kardeşinde bile bire bir maraz var ona üstelik TÜRKÖK’den makul kaynak göze bulup nakil yapacağız. Birlik Talasemi yüce hastalarını hamur göze nakli fethetmek için merkezimize çağırma ediyoruz.”

TÜRKÖK’den gelen hücrelerle 24 aktarım yapıldı

Kızılay şubelerine 3 tombul zaman vererek TÜRKÖK’e bağışçı olunabildiğine işaret eden Erkurt, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu haddinden fazla oylumlu tıpkı bakım. Amansız Hastalık ve bir nice hastalığın tedavisinde temel hücre kullanabiliyoruz. Makul gerçek hücreleri seçme zaman kardeşlerden bulamayabiliyoruz. Bu bağlamda TÜRKÖK’ten bulduğumuz cins hücrelerle nakiller yapıyoruz. Sabık sene TÜRKÖK’ten mevrut cins hücrelerle 24 hastaya aktarım yaptık. Kendim de TÜRKÖK bağışçısıyım. Eğer akıllıca verici bulunursa ana hücremi bağışlayacağım. Bu anlamda halkımızın üstelik nesep göze bağışçısı olmalarını öneriyorum. Bu aynı toplumsal bastırık projesidir. Bu aynı insanın hayatını çevirmek için haddinden fazla kocaman bire bir bağıştır. Belki kişi sağlığının zekatıdır.”

Share: