Tarihi meclis binasındaki kütüphane bir yılda 42 bin kişiyi ağırladı

Hatay Devleti döneminde meclis binası olarak mergup ve kısaca iki yıl önceki Hatay Valiliği öncülüğünde kültür-müzakere merkezi haline getirilen tarihi binadaki katalog, imkanları ve konforu sebebiyle ders müteharrik ve sınavlara hazırlanan öğrencilere aile ortamını aratmıyor.

1938’den Hatay Devleti’nin Türkiye’ye katıldığı 29 Haziran 1939’a kadar sedir binası adına hizmet veren tarihi bina, o günden 2021’e kadar beyaz perde, künefe salonu, aşçı üzere iş kolları üzere kullanıldı.

Hatay Valiliğince 2 yıl ilk satın alınarak kamulaştırılan ve aslına uygun restore edilen yapı, 23 Temmuz 2021’bile art kısmında meydan düz kütüphane ile Meclis Hars ve Musahabe Merkezi adına hizmete açıldı.

İçerisindeki 2 bin 213 seçme kitapla 7 dönem 24 saat hizmet veren kentin sunu dinamik noktasında mevcut tarihi binadaki Ilbay Rahmi Doğan Kütüphanesi, vatandaşlar ve öğrencilerden demet görüyor.

Son ayrımsız yılda 42 bin kişinin mülakat ettiği kütüphanede, ücretsiz öz, kıraathane ikramları ile bıkılmayan genel ağ imkanı birlikte bulunuyor.

Özellikle öğüt çalışanların müdavimi olduğu kütüphanede öğrenciler, düz bulabilmek için sabahın er saatlerinde sıraya giriyor.

Hatay Firez ve Musahabe Merkezi Koordinatörü Sabahattin Kuvvetli, AA muhabirine, kentin balaban tıpkı ihtiyacı olan kütüphanenin, yıllarca amacı dışında mergup tarihi binaya çokça yakıştığını ifade etti.

Vali Rahmi Doğan Kütüphanesi’nin kentte 24 saat berrak yegâne katalog olduğunu nâkil Akva, kütüphanede zaman, coğrafya, literatür ve dini bilimlerle ilişik 2 bin 213 berceste kitabın bulunduğunu söyledi.

Sağlam, kütüphanede karı ortamını aratmayacak hizmetlerin sunulduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Kütüphanemizde 34 himmet masası var, irade çok olduğundan bu yetmiyor. Sabah 05.00 itibarıyla geliyorlar, yerlerini alıyorlar, bu akşama büyüklüğünde bitmeme ediyor, 24.00’den bilahare benzer azalıyor. Sabahleyin 5 itibarıyla çokluk gine başlıyor, sabahleyin yerleşiyorlar, sonraları gelenler sıraya kalıyor, bekliyorlar. Ekol huruç saatlerinde de izdiham oluşuyor. Kâh öğrencilerimiz kadrolu öge üzere akım ediyor, tığ bile elimizden geldiğince onlara havari olmaya çalışıyoruz. Burada öğrenciler internete bağlanabiliyor. 24 saat süresince öz, kıraathane imkanının beraberinde yemeklerini evden getirebiliyorlar. Dolabımız, fırınımız var, istediği kadar çıkarıp yiyebiliyor yahut haricen söylüyor. Tek şeye ihtiyaç duymuyorlar, biz burada değme soy olanağı sağlıyoruz.”

Kütüphane Otomasyon Sisteminin 1 Sülale 2022’de devreye girdiğini kaydeden Kuvvetli, o tarihten itibaren hep 42 bin mektepli ve vatandaşın buradan faydalandığını söyledi.

“Molaları uzattığımızda yerimizi kaptırıyoruz”

Katalog hizmetlerinden yararlanan öğrencilerden Cemil Ergüven (18), darülfünun sınavlarına hazırlandığını ve ahenktar adına kütüphaneye geldiğini anlattı.

Kütüphanede elan abat ibret çalışabildiği için gittiği dershaneyi bıraktığını aktaran Ergüven, “Sabaha karşı 04.00-4.30 kabil kütüphaneye geliyorum, akşam ezanı 18.00’a büyüklüğünde burada ibret çalışıyorum. Burası ağızsız, sakin, muayyen kuralları var. Burada 20 zaman molalarımız var. Molaları uzattığımızda yerimizi kaptırıyoruz, bu buut de bizi derse daha çok isteklendirme ediyor. Burada çokça sunturlu mütekâsif oluyorum.” diyerek konuştu.

“Karı ortamından daha bereketli geçiyor”

Öğrencilerden 18 yaşındaki Meleknur Görgüsüz birlikte günün şişman çoğunluğunu kütüphanede geçirdiğini anlatım etti.

Sabahleyin 05.00’bile geldiği kütüphanede tün geç saatlere büyüklüğünde öğüt çalıştığını tamlayan Görgüsüz, şunları kaydetti:

“İnternet imkanının bulunması ve sessiz aynı ortamın olması bizim açımızdan haddinden fazla ongun. Burada insanları gördükçe faaliyet hevesimiz artıyor ve çıktı odaklanabiliyoruz, karı ortamından elan eli nimetli geçiyor. Sabaha büyüklüğünde bile celi olması hepimiz üzere yarar, ayrıca aşağıda sonsuz koridor oluyor, beklememek amacıyla sabah çok er gelmemize rağmen daima kırcı oluyor.”

Share: