Tarımda dış satım rekoru kırıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere bakarak, Türkiye’nin ihracatı, bu yılın yedi ayında 2021’in aynı dönemine nazaran yüzdelik 19,1 artarak 144 milyar 416 milyon dolara yükseldi.

bahis konusu dönemde ekincilik grubu de 18 bilyon 790 milyon dolarla Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme faziletli sülale-orak ayı ihracatını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tarım ihracatı, yılın yedi ayında sabık yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 20,4 artarken, mecmu ihracattan yüzde 13,0 behre aldı.

Tarım grubuna sınırlı 5 sektör rekor ihracata imza attı

Sülale-temmuz döneminde hububat, bakliyat, semiz tohumlar ve mamulleri 6,3 milyar dolar, sonuç sebze mamulleri 1,3 bilyon dolar, sıska semere ve mamulleri 829,8 milyon dolar, su ürünleri ve hayvanca mamuller 2,4 milyar dolar, mobilya kağıt ve orman ürünleri 4,7 milyar dolarla tamam zamanların genişlik faziletkâr sülale-orak ayı ihracatını yaptı.

Yılın yedi ayında güzeşte yılın aynı dönemine göre ihracatta, hububat, bakliyat, semirtilmiş tohumlar ve mamulleri yüzdelik 31,4, kâr göveri mamulleri yüzdelik 20,9, zayıf semere ve mamulleri yüzde 9,8, akarsu ürünleri ve hayvanca mamuller yüzdelik 32,1, mobilya kağıt ve orman ürünleri yüzdelik 27,3 artım kaydetti.

Irak, önde mevrut alım satım konumunu korudu

Tarım grubunda ihracatta rekor kıran sektörlere sunu çok dilek Irak’tan geldi. Böylecene Irak, ekincilik ihracatında önde mevrut muamele konumunu korudu.

Irak’a tahıl, bakliyat, besili tohumlar ve mamulleri 1,3 milyar dolar, su ürünleri ve hayvani mamuller 455,1 milyon dolar, mobilya kağıt ve orman ürünleri 553,2 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

ABD’ye, sonuç göveri mamulleri, 198,4 milyon dolar, arık ürün ve mamulleri Almanya’ya 108,5 milyon dolarlık dış satım yaptı.

Aut satımda Irak’a tahıl, bakliyat, semiz tohumlar ve mamulleri yüzde 61,6, su ürünleri ve hayvanca mamuller yüzde 63,3, möble kağıt ve orman ürünleri yüzdelik 8,4 artım kaydetti.

Kâr göveri mamulleri sektörünün ABD’ye ihracatı yüzde 48 artarken, kuru ürün ve mamullerinin Almanya’ya ihracatı yüzdelik 5,8 azaldı.

Güneydoğu’dan 7 ayda 315,3 milyon dolarlık un ihracatı

 

İhracat reeskont kredilerinden rezervlere 1,1 milyar dolarlık katkı

 

Azık fiyatlarındaki düşüş dördüncü ayında

 

Share: