Tasarruflarda tercih esasen döviz ve altın

Döviz mevduatları mecmu yatırım içinde ağırlığını korurken katılım bankaları mevduat bankalarının önünde bulunuyor. Katılma bankalarında toplam mevduatta yer aşkın DTH payına topluluk el ise yüzdelik 71,6 ile Tunceli, tevdiat bankalarında ise birincilik yurtdışında. 

Döviz mevduatı ve dolarizasyon tartışmaları Türkiye’nin sonsuz ruzname maddesi. Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu (BDDK) şirketlere TL emniyet kullanma için döviz mevduatı sınırlaması getirirken bireylerde daha döviz mevduatlarına müteveccih ayrımsız kısıtlama bulunmuyor. Son dönemde ara sıra yayınlarda ‘döviz stokçuluğu’na ilişkin duyum çıksa bile bankalardaki döviz mevduatı azade ortalık ekonomisi içinde değerlendirilmeye devam ediyor. BDDK’nın açıkladığı sektörün önceki şeş ayındaki veriler paydaşlık bankalarının bütün tevdiat içinde payları bağan olsa üstelik mevduatlarının yüzde 41’inin yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin altın hariç DTH (döviz mevduatı) olduğunu ortaya koyuyor. Şebnem Turhan’ın Dünya’daki haberine bakarak tevdiat bankalarında ise bütün yatırım süresince tekrar yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin zer dış DTH oranı yüzde 36 seviyesinde. Hem amme hem üstelik paydaşlık bankalarında yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin altın mevduatının bütün mevduattaki payı ise yüzdelik 20. Katılım bankalarında TL cinsi mevduatın payı ise hemen yüzdelik 19,7 iken tevdiat bankalarında ise TL cinsi mevduatın hep mevduattaki payı yüzde 23,7.

Katılım bankasında yer efdal DTH oranı Tunceli’de

2022’nin geçmiş yarısına dair illerdeki bankacılık sektörünün görünümüne ilişkin Fintürk verileri BDDK eliyle açıklandı. DTH’ların değişimi ise bu faziletli para şişkinliği ve ayar kaybeden TL görünümünde dikkatle izleniyor. İllerde katılım ve mevduat bankalarındaki mevduatlara ilişkin girdisi çıktısı ortaklık bankalarının DTH üstüne mevduat bankalarının ilerisinde olduğunu gösteriyor. Katılım bankalarında mecmu mevduat ortamında yüzdelik 41 oranında DTH olsa da bazı illerde bu devlet yüzde 71’i üstelik aşıyor. Paydaşlık bankalarında en haddinden fazla DTH mevduatı oranına eş olan devlet yüzdelik 71,6 ile Tunceli. Onu yüzde 71,1 ile Hakkari izlerken, Kilislilerin iştirak bankalarındaki DTH mevduatının toplanmış mevduata oranı yüzde 70,34. Bingöl’bile yüzde 67,7, Ardahan’dahi yüzde 67,1, Şırnak’ta ise büyüklük yüzde 67,03 seviyesinde. Katılma bankalarında DTH oranının bildirme düşük olduğu el ise yüzde 18,9 ile Ankara. Ankara’yı yüzde 27,8 ile Karabük, yüzde 29 ile Kocaeli, yüzdelik 39,7 ile de Çorum izliyor. Yurtdışında yaşayanların paydaşlık bankasındaki DTH oranı ise yüzdelik 56 seviyesinde.

Katılım bankalarında düşük payı olan TL mevduata kıymet sunu fazla mecmu mevduatta TL tevdiat payına eş ülke yüzde 48,82 ile Artvin.

Yatırım bankalarında yeryüzü faziletli celal yurtdışının

Tevdiat bankalarında ise bütün mevduat içinde DTH mevduatı oranı yüzde 36 seviyesinde. Tevdiat bankalarında mecmu mevduata göre oranlandığında sunu faziletkâr DTH mevduatı yüzde 67 ile yurtdışındakilerin oluyor. İkincilik ise yüzde 59,5 ile Yozgat’ta bulunurken, Aksaray’üstelik mevduat bankalarında DTH mevduatının payı yüzde 58,15 ile ikinci tam bulunuyor. Nevşehir’birlikte yüzde 57,3, Kırşehir’da yüzde 55,1, Gümüşhane’birlikte ise yüzdelik 53,6 tevdiat bankalarındaki DTH mevduatı oranı. Ortaklık bankalarında DTH mevduat oranı yüzde 71’i aşarak bir numara tam olan Tunceli’nin tevdiat bankalarındaki DTH oranı yüzdelik 51,8’i buluyor. Yatırım bankalarında DTH mevduatının payının yeryüzü düşük olduğu ile yüzde 15 ile Kastamonu, onu yüzdelik 22,1’lik nasip ile Karabük izlerken, Ankara yüzdelik 23,26 paya eş durumda. Tevdiat bankalarında TL mevduatta en erdemli payı düzlük el yüzde 51,2 ile Ardahan. Ardahan’ın peşi sıra yüzde 49,23 behre ile Kars, yüzde 47,95 ile Çanakkale geliyor.

Mavera yandan hem mevduat hem birlikte paydaşlık bankalarının ortaklaştığı konu ise altın mevduatının toplanmış mevduattaki oranı. Mevduat bankalarında dahi ortaklık bankalarında bile değerli mevduatının toplanmış mevduata oranı yüzdelik 20 seviyelerinde.

Şirketlerin KKM hesaplarında ansız dolaşma zamanı: 87 milyarlık ifa

 

KKM cazibesini koruyor

 

KKM ve katılma hesaplarında biriken tutar arttı

 

Share: