Taşınmazlar piyasası sigorta sektörünü pekâlâ etkiliyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Yurt fiyatlarında yükseliş ve pandemi dolayısıyla tedarik zincirlerinde ortaya çıkan mesail, yapım sektöründe olduğu büyüklüğünde sigorta sektöründe dahi güçlükler yaratıyor. Sigorta şirketleri emlak alıcılarının celse evet birlikte envestisman amaçlı gayrimenkul alımı mı yaptığını değerlendiremiyor. Sigorta Uzmanı Steven Harris, isticar konusunda dahi tedbir sorunlarının olduğunu dile getirerek, Kanada’de gereksiz kiralık evlerin bilcümle zamanların sunma bağan seviyesinde olduğunu söyledi.

Insurance Business’ın haberine bakarak tedarik zincirleri hem satılım hem da kiralık evlerdeki doluluk oranlarını etkilese de Harris seçme iki trendin bile birbirini dengelediğini açıkladı. Harris, “benzeri kadem anlayışsız çekilip tüm trendlere baktığımızda, satılık ve kiralık evler üzerine rastgele zamankine eş bir levha görüyoruz” dedi. Devamında, “aktivitede değme yükseliş gözlemlemedik. Güre torunlar halen emlak alımı üzerine meşakkat yaşıyor ve bunun sonucunda familya kiralıyorlar” ifadesini kullandı.

Ev sahipleri cephesinde, yatırım alımları, oturmak üzere alınan emlaklardan henüz aşkın sayıda olmaya başladı. Harris tekmil müşterilerin sigorta seçenekleri üzerine akla yatkın danışmanlık alması gerektiğini dile getirdi.

Harris, “bir nice sigorta şirketi farklı kurallara erbap ve kiralık emlaklara ayrımlı yaklaşıyor” dedi. devamında, “bire bir ev sahibi olarak, öğrencilerin kiralayacağı bir taşınmazlar yatırımı yapıyorsanız ya bile evinizi tıpkısı aileye kiraya verecekseniz, bu sigorta kapsamında iri farklar yaratır” ifadesini kullandı. Gayrimenkul piyasası müşterilerin eş sahipliğine bakışını üstelik değiştiriyor ve Harris’e göre sigorta şirketleri yurt sahiplerinin gelecekteki yatırımları konusunda da bilgi sahibi olmalı. Bu şekilde müşterilerinin riziko profillerini bilebilir ve buna özel seçenekler oluşturabilirler.

Harris, “birçok sigorta şirketi karı sahiplerinin müstecir sigortasına cemaat olmasını dahi mecburi tutuyor” diyerek, “eskimemiş ayrımsız karı sahibinin bunu göz önünde buldurması lüzumlu” ifadesini kullandı.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre kiracı sigortaları yalnızca ferdî mülkler üzere kullanılmıyor, ek dirim masraflarını de kapsayabilir ve sigorta şirketleri karı sahiplerinin kendilerini korumaları için bu asıl sigortaları kira sözleşmelerine dahil etmesini isteyebilir. 

Harris, “benzeri kiracı cuşuhuruş ya bile sel zımnında zayi yaşadığı takdirde sigortasının olmaması, kirasını ödeme kapasitesini etkileyebilir” dedi. Açıklamasının devamında, “kiracı sigortası bu riski telafi paha ve seçkin iki tarafa da mali muvazene sağlar” ifadesini kullandı.

Daha fazla sigorta müşterisini kiracı sözleşmesine yöneltmenin zorluklarından bahseden Harris, “müstecir poliçelerinde, poliçe sahipleri minimum limitlere sahiptir çünkü benzeri ödence yerinde maliyetlerin yükseleceğini bilirler” dedi. 20-35 yaş aralığındaki bir nice güç üzere bire bir ocak satın almak berenarı edisyon fakat kiracı sigortası, garanti sağlayabilir. Ev sahipleri için restorasyon maliyetleri primler üstünde aktif oluyor. İnşaat malzemelerinin fiyatları yükselirken, oranlar de artıyor.

Harris, “taşınmazlar alanında umumi ayrımsız artış söz konusu” dedi. Devamında, “hem sigorta şirketlerinin hem bile sigorta müşterilerinin yükümlülükleri anlaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

AVM’lerde verimlilik ve ziyaretçi sayısı artıyor

 

Türkiye Sigorta’nın eş geriledi

 

Fed ve BoE üyelerinden pahalılık açıklaması

 

Share: