‘Tatil kazandınız’ yalanına inanıp mağdur olmayın

Mütemmim ve Yer Hakları Federasyonu (TÜÇEDEF) Genel Başkanı Osman İlhan devre dünyalık mağdurlarının gelişigüzel geçen ahit arttığını, satıcı firmanın çevrim servet tüketicilerini iğfal etmek amacıyla rastgele soy yola başvurduğunu belirtti.

Satıcıların tüketiciye dinlence kazandıklarını, Yalova’birlikte, Bandırma’da, Balıkesir’da ağırlayacaklarını söyleyerek kandırdıklarını tamlayan İlhan, tüketicinin değme masrafı olmayacağı, aşındırmak-içmece masraflarının şirkete ilgili olduğu, servisle götürülüp ve servisle getirileceği yalanına inandırıldığını tabir etti.

İlhan, tüketici seçkin hangi büyüklüğünde başlangıçta alıp almamaya karar vermese dahi o vapura bindiğinde o devir mülkü almadan eve dönmediğine işaret ederek, “Vapur’üstelik heveskâr satma ve pazarlama uzmanları aileye ya üstelik şahsa tabiri caizse kafalamaya çalışıyorlar. Vandöz, tüketicinin beğendiğini görünce, ‘Bunu ne kadar olsa satın alırsın?’, ‘Kaç taksit olsa satın alırsın?’, ‘Aylık ne kadar ödeyebilirsin?’ sorularıyla tüketiciyi sınav ediyorlar.” ifadesinde bulundu.

Cali satıcıların, tüketicinin ağır ezgi benzeri dirimsel kaynağı olduğunu öğrendiklerinde o ürünü satıncaya büyüklüğünde bırakmadıklarını vurgulayan İlhan, “O vapurdan inmesi gayrimümkün kabil benzeri molekül haline geliyor. Örneğin, bir bitiren ev tanıyorum. İkisi de yaşanan bu mağduriyetleri biliyorlardı. Gitmeden ilk kesinlikle satın almayacaklarına dayalı sözleşmişlerdi amma bu vapur turu boyunca ikisi üstelik birbirinden gizliden gizliye değişik çevrim servet satın kabul etmek zorunda kaldılar.” şeklinde konuştu.

ÇEVRIM MAL MAĞDURİYETİ EKSERIYETLE YALOVA, BALIKESİR, ARMUTLU’DE YAŞANIYOR

İlhan, cali satıcıların vapur içerisinde, “Ayda 100 lira taksit veremez misin? Çocuklarının geleceğine yatırım açmak istemez misin?” tarzında sorularla tüketiciyi kandırmaya çalıştıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İlk 6 kamer ayda 100 teklik namına belirlenen taksit miktarları sonrasında 2500 liraya büyüklüğünde ulaşabiliyor. İlk 6 ay 100 lira çekimli geliyor ama sonucunda 40 bin lira tıpkısı cirim tutuyor. Vapurda düz düzlük eşler birbirinden uzakta tutularak bir çevrim mülkü değişik ahzetmek zorunda bırakılıyorlar. Devir mülk mağduriyetlerinin genellikle yaşandığı illere bakacak olursak Yalova, Balıkesir, Armutlu, Kütahya, Mudurnu, Sakarya başta geliyor. Bu bölgelerde alelhusus devre mülklerin inşasının sebebi ısıdam (termal) suyun düz alması. Bundan hava devir para mağduriyetlerinin ekseriyetle yaşandığı yerlerdir.”

CALI DEVRE DÜNYALIK SATICILARI PARAVAN ŞİRKETLERLE EŞ ÇALIŞIYOR

Cali satıcıların tüketiciyi kandırmaya “Bizden ücretsiz tatil hakkı kazandınız” cümlesiyle başladıklarını dile getiren İlhan, tüketicilerin iki günce tatili cüzi benzeri miktara yapması gerekirken 30 bin teklik senetlere imza atmaya zorlandıklarını belirtti.
İlhan, devre servet satıcılarının zat ismini yıpratmadan paravan şirketleri kullandığına değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Kendilerine beis gelmeyecek şekilde paravan şirketler üzerinden komutan yaptırıyor. Bitiren cayma hakkını almak istediğinde ise kendi firmalarının işaret satmadığını, paranın ürünü satan paravan şirketten vurdumduymaz alınması gerektiğini söylüyorlar. Paravan şirketler, binlerce satış yaptıktan sonra hızlı hızlı şirketini iflasını veriyor ve kapatıyor. Mağdur olan mütemmim tekrardan çevrim servet firmasına başvurduğunda paravana şirkete yönlendiriliyorlar. Maalesef paravana şirketler kapatıldığı amacıyla bitiren hakkını ferasetsiz alabileceği saha bulamıyor. Ana devre dünyalık satıcıları bu durumun sonunda masum kadar görünüp çalışmalarına keyif devam edebiliyor. Paravana şirketin temel devir mülk firması yoluyla kurdurulduğu ve sürecin böylecene elde ettikleri haksız kazançları paylaştıkları amiyane bilinen ayrımsız molekül. Paravan şirketler kişi payını aldıktan sonraları kendi payını devir mal firmasına aktarıyor. Arasında bire bir tapu yok, tıpkısı eser bulunmayan, devir mülk namevcut amma rastgele şeyin satışı işlenmiş, senetler imzalatılmış tüketiciye. Tapuları almasa de dahi tüketiciler o kambiyo senetlerini imzaladığı amacıyla, 1’inci, 2’inci, 3’üncü şahıslara paraf edilerek o firmada 2’inci, 3’üncü şahıslara paraf ediyor. Arada çokça çok ara bulucu olduğu amacıyla gidip hakem heyetlerinde haklarını arayamıyorlar. Mahkemelere gitmeleri geçişsiz. Ara Sıra mağdurlar ise mahkemelerde etraflı süren sorun süreçlerinden kaçınarak mütezayit senetlerini ödemekten ve tapudan vazgeçenler bile var. Devre mülk satıcıları ara bulucu/paravan şirketleri kullanarak tüketiciyi inandırma sürecinin sonunu başarılı bitirebiliyorlar. Ortada yapılan değme bina yok. Tüketiciye maketler üzerinden satışlar yaptırıyor.”

TİCARET BAKANLIĞI, TÜKETİCİYİ BİLGİLENDİRMEK İÇİN KAMU SPOTU DÜZENLEYECEK

Tecim Bakanlığının elini taşın altına koyduğunu ve sivil toplum kuruluşları namına konuyla ilişkin çalıştaylar yaptıklarının altını çizen İlhan, “Devre dünyalık firmaları bile zat aralarında bir dünya oluşturarak, meşruhat yaparak kendilerini temize çıkarmaya çalışıyorlar. Ortada çevrim mülk yok, tapu namevcut, binlerce icraya düçar bitiren var, maalesef yıkılmış aileler var.” diyerek konuştu.

Başkan İlhan, konutlarda da devir mülklerde da maket üzerinde satışın kanunen haram olduğunu ve firmaların basamak bütünleme sınavı sigortası yükümlülüklerini adına getirmesi gerektiğini rapor ederek, bu düzenlemelerin mecmu uygulanmaya konmadığı amacıyla firmaların bu eksiklikten faydalanarak mağdurluk yaşatmaya bitmeme ettiklerini aktardı.

Tüketicinin bile konuyla ilişik ehliyetli bilgiye topluluk olmadığına ve Avrupa Birliği projesi üzerinden Tecim Bakanlığının amme spotu düzenleyeceğine değinen İlhan, sözlerine şöyle devam etti:“Eğer bir bitiren ürünü banko satın almayacağını belirtirse kendisine başvuru edebileceği birini soruyorlar. Yapmacıklı devre servet satıcısı tavsiye mektubu edilen numarayı aradığında kaynak fail kişinin ismini vererek hamaset vermeye çalışıyor ve tüketicinin konusunda gidiyor. Mütemmim burada konfirmasyon ika imkânı de bulamıyor. Devre servet mağdurlarının sayısı sayı farkı 50 binin üzerinde diyebiliriz. Bu mağduriyetlerin ekseriyetle birlikte yaşandığı saha ise Yalova. Hem deniz hem bile ısıdam (termal) su imkanlarından feyizlenmek için Yalova gelgelli geliyor. Bitiren daha yapılmayan benzeri ürünün saatlerce reklamının verildiğini bilmiyor ve kandırılıyor. Tüketicilerimiz, elan nakıs bire bir yerden, tapusunu cebinde koymadan, görmediği yerden banko projeden, evrak üzerinden, reklam üzerinden göre işaret satın almamalı. Yerli yönetime gidecek, tapu dairesine soracak alacağı tapunun dairesini ve projesini gıyaben banko devre mülk satıcılarına asla tıpkı kuruş dahi verilmemeli.”

Osman İlhan, tüketicilerin senetler el işi konduktan sonra cayma hakkını kaybettiğini anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Sahte satıcılar senetleri hızlı hızlı el işi koymuyor. Aradan 3-4 ay geçtikten sonraları senetleri işleme koyuyorlar. Tüketici aradığında “Şayet beğenmezseniz almayabilirsiniz, tığ bozma ederiz” diye, tüketicinin cayma hakkını kullanmaması için satıcı firma bilahare senetleri eksantrik firmalara parafe ederek, bambaşka tali firmalar üzerinden tüketiciye yürütme gönderiyor. Bazı tüketiciler ailesinin ve çocuklarının yanında siktirici düşürülerek, bu çevrim mülkü satın almaya maruz bırakılıyor. Çocuğuna bırakacak ayrımsız şeylerinin olması baskısı, sigaraya vereceği parayı devre mülke envestisman yapması baskısı tüketiciyi ailesinin beraberinde bunu almaya zorunda bırakılıyor. Yapmacıklı satıcılar, bu durumda adamın çocuğunun veya ailesinin geleceğine envestisman yapma imkânı vermiyor tersine onların geleceğini karartacak mağduriyet yaşatıyor.”

Share: