Taylan: Hane alımında elinizi acele tutun

Türkiye Kül Gayrimenkul Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Şanlı Taylan, AA muhabirine, Türkiye Cumhuriyet Altını Format Bankası Servet Politikası Kurulunun siyasa faizini 425 baz benek indirmesinin yurt sektörüne etkilerini değerlendirdi.

Bazen bankaların şimdiden konut faizlerinde indirim yapmaya başladığını ve faizin maaş yüzde 1,50’nin altına düştüğünü aktaran Taylan, bu düşüşün sürmesini beklediklerini söyledi.

Taylan, hem bankaların hem birlikte Şekil Bankasının henüz fazla ürem indirimi yapacağını öngördüklerini bildirdi.

Faizlerdeki düşüşün taşınmazlar sektörüne olumlu yansıyacağına dikkati calip Taylan, “Zaten sektörün önündeki en iri tartı faizlerin erdemli olmasıydı. İnsanlar parayı faizde tutuyorlardı. Geçkin ve zaman yurt ofisleriyle yaptığımız görüşmelere göre telefonlar elan kalın çalmaya, insanlar arayıp konut sormaya başladı. İnsanımız bu gelişmeleri strateji ediyor, tümce iktisatçı kabil. Nema getirisi azalacak diyerek basamak fiyatları yükselmeden ayrımsız zaman önce bölük araştırmaya başladılar. ” diye konuştu.

“Vatandaş fırsatı kaçırmasın”

Taylan, Kurban Bayramı’ndan sonradan sektördeki hareketliliği henüz aşkın hissedeceklerini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Bu dönemden bilahare kısım kendisine hareketlilikte akıllıca seviyelere yaklaşırız. Yılın akışmaz dönemlerini ilkgüz kocaoğlan bakımından yıl sonuna kadar telafi ederiz ve satışlar çok gani evet. Bu gelişmelerin etkisiyle göz satışlarında yüzdelik 30-35 seviyelerinde artma olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar dahi çokça çok antlaşma kaybetmeden, emlak fiyatları yükselmeden ihtiyaçları olan basamak yatırımlarını yapsın. Yaz tatilinizi birlikte erteleyin ilk gayrimenkul ihtiyacınızı karşılayın, gidip geldiğinizde bölük fiyatlarını yükselmiş bulabilirsiniz.”

Göz satışlarında KDV ve tapu harcı indirimlerinin de sene sonuna kadar bitmeme ettiğini anımsatan Taylan, faiz ve alacak indirimleriyle vatandaşın bu konut ahiz fırsatını kaçırmaması gerektiğini söyledi.

Share: