Terörden kötülük görenlere evleri doğrulama edilecek

Belde ve Kentçilik Bakanı Garaz Hava, “Nusaybin’birlikte 6 bin 140 göz, toplamda kestirmece 1,5 bilyon mesabesinde benzeri envestisman yapıyoruz. Bu manada terörden kötülük gören hep vatandaşlarımıza evlerini en bodur zamanda inşallah teyit edeceğiz” dedi.

Belde ve Şehircilik Bakanı Hedef Gurur, Nazır Yardımcısı Fatma Varank ile Mardin Valiliğini ülfet etti, Uray Başbuğ Vekili Ilbay Mustafa Yaman’la tıpkısı müddet görüştü.

Ziyaretin peşi sıra konuşan Alım, Endonezya’daki depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilediklerini ve büyüklük kendisine Endonezya’nın yanlarında olduklarını söyledi.

İstanbul’da meydana mevrut selin dahi taşkınlara öğün açtığını ve 2 evde hasar meydana geldiğini belirten Alım, vekillik ekiplerinin sahada lüzumlu tayin ve çalışmaları yaptığını anlattı.

Terör saldırılarının Şark ve Güneydoğu’üstelik şehirlerde iri zarara kez açtığını vurgulayan Çalım, belediyelere gönderilen kaynaklarla bu zararın şişman ölçüde giderildiğini dile getirdi. Icra Vekili Alım, şöyle konuştu:

“Sabık hafta Hakkari’deydik, geçkin Şırnak. Belediyelerimize gönderdiğimiz paraları şehirlere harcamadılar, el namına terör örgütlerine harcadılar. Tabi şevket onların elini, belini kırdı. Gereken cevabı devletimiz, asayiş güçlerimiz verdi. Deminden de Mardin’bile valimiz, uray başkanlığımızı yürütüyor. Tekrar ilçelerimizde kaymakamlarımız, uray başkanlığı görevini yürüyor. Devletin gönderdiği kaynağın hep ahali amacıyla harcanıyor. Hepimiz de şahit oluyoruz kim halk amacıyla harcandığı ahit parklar, bahçeler, çocukların oynayabileceği alanların kâffesi Doğu’dahi ve Mardin’bile yapılabiliyor. Mardin halkı yer iyisini müstahak ve hak ediyor. İnşallah uray başkanlığı ve valiliğimiz aracılığıyla yapılması gerekenleri sahada bir bir yapıp halkımızın kullanımına açacağız.”

Kentsel transformasyon konusunda bütün ilçelerde çalışmaların yürütüldüğünü, vatandaşlarla teşrikimesai halinde olunmayan hiçbir projeyi kabul etmeyeceklerinin altını çizen Alım, “Kentsel dönüşümde tam Türkiye’da vatandaşın ikbal birliği, iş birliği, el birliği olmadığı tek projeye vekillik adına müsaade vermeyiz. Burada çoğunluğu sağladığımız projelerde kentsel dönüşüme gideceğiz. Kentsel inkılap ağız ağıza durumunda hak sahipleriyle uzlaşma içre olacağız.” ifadelerini kullandı.

“TERÖRDEN ZARAR GÖREN VATANDAŞLARA EVLERİNİ ARZ KISA ZAMANDA TESLİM EDECEĞİZ”

Nazır Murat Alım, terör saldırılarından engel gören Nusaybinliler için yapılan konutlara değinerek, “Nusaybin’dahi 6 bin 140 ev, toplamda kısaca 1,5 milyar mesabesinde ayrımsız yatırım yapıyoruz. Terörden kötülük gören hep vatandaşlarımıza evlerini en kısa zamanda inşallah tasdik edeceğiz. Umumi proje ortalaması kestirmece yüzdelik 81 seviyelerinde. Bunun yanında 16 taziyet evi yapıyoruz. 5 cami ve 3 ekol inşaatı dahi bitmeme ediyor. Bunları bile inşallah gelişmemiş antlaşma de bitireceğiz.” dedi.

Ilmek, vasıta, soy ayrımı gözetmeden tüm mezheplerin yaşadığı Mardin’in, Güneydoğu’dan tamlık ülkeye mesajlar verdiğini aktaran Alım, bu bayrı şehrin özelliklerini koruyarak turizm ve uran şehri olma yolunda yapılacak bilcümle çalışmalara bindi vereceklerini söyledi.

Tıpkısı gazetecinin Mardin Kalesinin turizme hangi ahit açılacağı sorusuna fiyat Nazır Alım, “Turizm Bakanlığımız ve Milli Savunma Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. O bile yer kısa zamanda Mardin halkının hizmetine açılacak. Gereken desteği, yardımı hangi gerekiyorsa yapacağız.” diyerek konuştu.

İMAR BARIŞI

Garaz Hava, “İmar Barışına” ilgilendiren soruya şu yanıtı verdi:

“İmar Barışıyla ilgili süreç bitmeme ediyor. 31 Ekim’de müracaat süresi sona eriyor ve 31 Ara’ta üstelik bedellerin yatırılma süreci sona eriyor. Türkiye’nin değme yerinde olduğu kadar Mardin’dahi üstelik geriden geriye binalar mevcut. İmar Barışımız 31 Ara 2017 tarihi fiktif ile mamul bitirilmiş konutları içeriyor. Mardin’da geriden geriye binaların tespitini sahada yaptılar. Valiliğimize bunları bildiriyoruz ve yıkımları gerçekleştirilecek.”

Share: