Tether’mağara kontrolü kimde?

Endonezya’de Kovid aşılarına acil tasarruf yetkisi yöneltmek üzere da İslam dinine akla yatkın olduğu yönünde fetva vermesi beklenen Bilginler Meclisi (MUI), saklı yazı dünyalık ticareti işlemlerini haram car fail fetva yayımladı. MUI fetvasının, bağlayıcı olmamasına rağmen, sabık yıl saklı yazı para ticaretinin patlama yaşadığı ülkedeki 230 milyondan fazla Müslüman üzerinde canlı olması bekleniyor.

Endonezya hükümeti, saklı yazı paraların servet birimi yerine kullanımını doğrusu yasaklamış olsa bile, vadeli amal ve mal piyasalarında dijital tokenlere envestisman ve ticarete izin veriyor. Antrparantez Endonezya Gestalt Bankası, kişi saklı yazı parasını çıkarmayı değerlendirmeye aldı.

MUI’nin Fetva Bölümü Direktörü Asrorun Niam Şoleh ise ‘kripto paraların ipham, laf, kötülük verme unsurları içerdiğini, nedeniyle keriz oynamaya benzediğini’ söyledi.

Fetva, elektronik yaratıklar üzere emtia ticaretini da yasaklarken, MUI, ‘İslam hukuku veya şeriat ile ahenkli olma şartıyla’ saklı yazı paralara kapıyı antrakt bıraktı. Şoleh, ‘bu şartları yerine getirebilmeleri için servet ve para araçlarının ayrıksı özelliklerin yanısıra fiziki ayrımsız şekle, net ayrımsız değere ve bilinen kesme bire bir miktara sahip olmasını gerektiğini’ vurgulayarak ekledi:

İslami kuralları karşılayabilir, asıl bir varlığa sahip kabil ve net faydalar sağlayabilirlerse saklı yazı paralara müsaade verilebilir.

Kripto para piyasasına giren Endonezyalıların sayısı 2020-21 beyninde 4 milyondan 6.5 milyona fırladı. Tecim Bakanlığı, mayıs kocaoğlan itibarıyla kripto mal işlemlerinin değerinin 26 milyar dolara çıktığını duyurdu.

Kripto nukut haram mı?

 

Share: