Thomas Cook krizinde alacaklar dışında çözüme varıldı

Dünyanın sunma çok seyyar ağırlayan kentleri arasında olan Antalya, 2019 yılında rekor üstüne rekor kırdı. Yaz aylarında, benzeri günde gelen seyyar sayısı 100 bini bulan şehir, 2018 yılında 13 milyon 642 bin seyyah ağırladı. 2019’da ise tarihinde ilk kez 15 milyon rakamını aşan Antalya, İran pazarından beklediğini alamamasına ve Thomas Cook’un iflasına rağmen sezonu ferah kapattı.

Geçen sene ilkgüz ayında, 178 yıllık dünyanın sunu çarkıt gezi acentesi Thomas Cook’un borçları nedeniyle iflasını açıklamasının peşi sıra kentteki katmerli oteller ve turizm tesisleri, acente ile teşrikimesai yaptıkları ve İngiliz turistlerin hangi olacağı ve sektöre kötülük verip vermeyeceği belirsizliğine düştü. 2019 yılı akıbet aylarında İngiltere’de düzenlenen turizm fuarına katılan turizmciler, sektörün İngiliz kaybı yaşamayacağını gördüklerini belirtti.

ACENTENİN BORÇLARI ÇOK’
 

POYD Başkanı Ülkay Akkuş, İngiltere için bir korkuları olmadığını ve kullanılmamış rezervasyonlarda aheste derecede İngiliz talebi aldıklarını söyledi. Fuarda mutlu olduklarını ve İngiliz Thomas Cook krizinin aşıldığını gördüklerini tamlayan Atmaca, acentenin turizm sektörüne vahim derecede borcu olduğunu anlattı.

Yeni kimi planlamalar yapıldığını, krize rağmen kış sezonunda İngiltere’den Antalya’ya golf turizmi için çok sayıda turistin geldiğini kaydeden Atmaca, şöyle konuştu:

“Thomas Cook krizi, alacaklar dışında aşıldı diyebiliriz. Yalnız otellerin kilolu alacakları var. Kuşkusuz aşılacak o, bilmiyorum. 150- 200 milyon euro civarında tıpkısı alacaktan hezel ediliyor.”

 
 

Share: