Ticari alacak sigortasında koşullar değişti

Siktirici ve itidalli ölçekli işletmelere (KOBİ) şevket destekli ticari matlup sigortası tebliğinde tensikat yapıldı.

Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme ve Fal Kurumu’nun (SEDDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ilişik tebliğde düzenlemeler işleyen tebliğiyle, celal destekli ticari matlup sigortası şartları ortada vadi kayran KOBİ’lerin sağlaması müstelzim iş hacmi şartı 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye çıkarıldı.

Düzenlemeyle, kapsam dahilindeki KOBİ’lerin, koca vadesinin itilaf veya fatura üzerinde belirtildiği satışları birlikte alacak sigortasıyla inanca sağlanacak satışlar arasına eklendi.

Taksit sayısı 5’e çıkarıldı

Yıpranmamış düzenlemeye bakarak sigorta prim hesabında ilgili KOBİ’nin serencam finansal yıldaki vadeli satışlarından elde ettiği cirosunun tamamına yönelik beyanı ana alınacak. Prim tutarının ödenmesinde taksit sayısı dahi 3’ten 5’e çıkarıldı.

Sigortada kemiksiz prim ve maksimum inanca tutarının vadeli satışlardan elde edilen iş hacmi anne uyarlanmak için hesaplanmasına ilgili tabloya bile iş hacmi şartının artırılmasına müteveccih buyruk paralelinde 175-250 milyon TL merhametsiz eklendi.

Buna bakarak kemiksiz prim ve maksimum inanca tutarı; elde edilen vadeli 175 milyon TL ile 250 milyon TL arasındaki ciroda; 120 güne büyüklüğünde vadeli satışlar için %0.20, 180 güne büyüklüğünde vadeli satışlar amacıyla %0.26, 240 güne kadar vadeli satışlar üzere %0.32, 360 güne kadar vadeli satışlar üzere bile %0.47 kendisine belirlendi.

Cesaret limitleri %50 artırıldı

Tebliğde ciroya göre azrail başına maksimum itimat limitini belirleyen tabloda dahi aranjman yapıldı ve bahis konusu emniyet limitleri %50 oranında artırıldı. Bu tabloya birlikte iş hacmi şartının artırılmasına paralel olarak 175 milyon TL – 250 milyon TL kalpsiz eklendi ve bu ciroda almaç başına sağlanacak maksimal cesaret limiti 1 milyon TL olarak belirleme edildi.

Tebliğde yapılan değişiklikle, kolay asıllar dışındaki vergi mükellefleri tebliğle güvence sağlanacaklar kapsamından çıkarıldı. Buna müteveccih riziko değerlendirmesinin yapılabilmesi için işletmenin daraç ortamında yerleşmiş bulunması şartı getirildi.

Planlı sigorta sözleşmeleri amacıyla 17 namına belirlenen prim tutarı üzerinden uygulanacak encümen oranı da %17 namına baştan belirleme edildi.(Acun)

SEDDK: Mecburi gidiş geliş sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

Er emeklilikte staj sigortası ve 41. husus detayı!

Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

KOBİ’lerin sınıflandırılmasında akçasal sınırlar değişti

BDDK’dan ticari kredilere fren

Ticari kredi faizlerinde çoğalma beklentisi

Share: