Ticari gayrimenkulde eller hezel sahibi

Sonuç biraz yıldır dövizdeki faziletli artma ve TL’nin begayet derece kaybı ecnebi yatırımcıların ticari gayrimenkullere olan talebini patlattı ve eller gözünü bu alandaki gayrimenkul envestisman fırsatlarına çevirdi. 

Ticari Yurt Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Umumi Başkanı İsmail Akartürk, “Dövizdeki bu çoğalma bu şekilde bitmeme ederse yabancıların ticari gayrimenkul piyasasında bilgili çalım oynamaları de beklenebilir” diyerek konuştu.

 “Alelhusus TL’nin derece kaybettiği bu dönemde ecnebi envestisman fonları Türkiye’ birlikte birikimlerini kıymetlendirmek üzere bize başvurularda bulunuyor” diyen TİGAYAD Başkanı Akartürk, 

“Dünyanın önde mevrut yatırım fonlarından Templeton gibi birçok yatırım fonu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ağır Sıklet yatırım talepleri alıyoruz ve şu dakika için gelen bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Kamu bunları düşününce mesleki kariyerim süresince on paralık bu kadar ecnebi görüntü talebi ile karşılaşmadım diyebilirim”dedi.

 KİRA GETİRİSİ FAZILETKÂR

Yabancılara yapılan emlak satışlarının aracısız ecnebi anamal yatırımlarına kıyasla yılın önce yarısında 2018’üstelik yüzde 43 iken, 2019′ de yüzde 46’ya, 2020’de yüzde 55’e ve 2021’da ise yüzde 59’a yükseldiği dile getiren Akartürk, “Yabancı sermayeli taşınmazlar yatırımlarının içerisinde ise ticari taşınmazlar yatırımlarının anbean arttığı belirleme edilmektedir” diyerek konuştu.

Akartürk, 

Ticari gayrimenkule mahsus ilginin nedenlerini; faziletli icar getirili olması, konuta bakarak henüz bir iki masraf gerektirmesi, yıllar itibari ile henüz efdal değer kazanması ve kiracılarının ödeme gücünün elan faziletkâr olması yerine sıraladı.

Yüzde 48’lik artış yaşandı

2021 yılının ikinci çeyreğinde 731 milyon dolarlık ecnebi sermayeli yurt yatırımı yapıldığını dile getiren TİGAYAD Başkanı İsmail Akartürk, 

“2020 yılı tıpkı döneminde 495 milyon dolarlık envestisman girişine kıyasla 2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzdelik 48 oranında artma görünmektedir. Buna bakarak ikinci çeyrekte kestirmece 236 milyon dolarlık ilâve benzeri yatırım artışı oldu” ifadelerini kullandı.

(Sözcü)

Yabancıya göz satışında eskimemiş düzenleme

Yurttaşlık almak isteyen yabancıların ‘hane fiyatı hilesi’ engellendi

 

Share: