Ticari taşınmazlar sektörüne taraf veren 6 trend

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pandeminin ikinci yıl dönümü yaklaşırken, hele birlikte ticari gayrimenkul sektöründe belirsizliklerin ortadan kalkabileceğine dayalı yeni sinyaller geliyor. Kâin koşullar altında, güneş tacı virüsün Omikron varyantı, yükselen enflasyon ve borsalarda devam fail volatilite 2021 yılında ivinti kazanan ve cesim miktarda sermaye artışına şahitlik eden gayrimenkul sektörü üzere eşi aynı görülmemiş fırsatlar sunuyor. Bu iklim belirsizliklerle komple olsa de koşullar yarar görünüyor. Forbes’un haberine bakarak geçmişe bakıldığında ticari gayrimenkullerin enflasyona cebin siper sağladığı görülüyor. Ayrımsız zamanda hisse odaklı yatırımcılar dahi portföylerini yurt varlıklarıyla çeşitlendirmek istiyor. Buna ilişik yerine mülk politikaları ekonomide büyümeyi destekliyor. İşte ticari taşınmazlar piyasasına cephe verecek 6 trend.

1. Resülmal ve erişilebilir krediler bu sene birlikte büyümeyi destekleyecek

Taşınmazlar sektörüne hakim olanlar amacıyla birçok çevir sinyali, ticari gayrimenkuller amacıyla kullanılmamış ayrımsız faal yıla işaret ediyor. Talep ve kredilerin erişilebilir olmasıyla, Preqin ticari emlak fonlarının, ilk teşrin ayının ortalarında 152,2 bilyon dolar envestisman aldığını açıkladı. Bu yatırımlar ise büyüme fırsatlarında değerlendirilecek. Ticari taşınmazlar yatırımları, 2022’dahi pandemi öncesi seviyelerin konusunda çıkabilir.

2. İkincil pazarlar, önde gelen şehirlerden üstün performans gösterecek

Yer aceleci nema gösteren pazarlar genelde, istihdam imkanlarının erdemli olduğu ve bu nedenle talebin faziletli olduğu şehirler oluyor. Bu koşulları sağlamayan pazarlar ise bu koşulların bulunmadığı şehirlerde görülüyor. Ancak sonuç yıllarda rabıt New York gibi iri şehirlerden daha pespaye şehirlere kaydı. Bu yıl dahi alarga mücahede uygulamalarının bitmeme etmesiyle, henüz pespaye şehirler evet de banliyöler bağ görmeye bitmeme edecek.

3. Taşınmazlar sektöründe yükseliş dalgası bitmeme edecek

2021 yılında çok aileli konutlar efdal başarım gösterdi ve yılın üçüncü çeyreğinde 179 bilyon dolar yatırım yapıldı. Hele bile özgür konutlarda bağan yeryüzü ve eşit rekabeti deli dolu oldu. Bu sene yatırımcılar piyasada faziletkâr miktarda arzı izleyecek, buna karşın faziletli performansın da bitmeme etmesi bekleniyor. ABD’bile hibrit emek modelinin yaygınlaşması hele bile banliyö bölgelerinde talebin efdal olacağına meni ediyor. Maaş büyümesi bile kiralarda artışı ve sektörde büyümeyi yanı sıra getirebilir.

4. Ofisler değişecek ancak kapanmayacak

Alarga çalışmanın yaygınlaşmasına rağmen, fiziksel ofislerin sonu gelmedi. Ancak idarehane alanlarında bir transformasyon gerçekleşecek. 

Şube piyasası akıbet yılların genişlik bağan talebini göryor olsa de, yatırımcılar bu yıl sektörde istikrarın yapı edildiğine ve kiraların arttığına tanıklık edebilir. Alarga çalışma uygulamasının, haftanın mukannen günleri ofise gidilmesini gerektiren melez çalışma modeline evrilmesi ve çalışanların tercihleri işverenleri daha makul kıymettar lokasyonlara yöneltiyor. Buna katma kendisine işverenler gelgelli imkanlar sunan ve esneklik imkanı tanıyan alanları yeğleme ediyor.

5. Yurt teknolojisi (protek) şirketlerinin popülerliği artıyor

Andıran zamanda ticari taşınmazlar yöneticileriyle Deloitte Center for Financial Services vasıtasıyla yapılan tıpkısı soruşturma çalışmasında, katılımcıların dörtte üçü şirketlerinin bu yıl gayrimenkul teknolojisi şirketleriyle işbirliği kurmayı evet da bu şirketlere yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Yurt teknolojisine yönelik rica 2021 yılına damgasını vururken, taşınmazlar teknolojisi şirketleri rekor seviyede envestisman aldı. Crunchbase verilerine göre gayrimenkul teknolojisi (proptek) şirketleri 2021’da neredeyse 21 bilyon dolar envestisman çekti.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak bu şirketler batak (embedded) mal, aile geliştirme yazılımları ve emlak yönetimi için sayısal analizör sundu. Bu teknolojilerin bu sene üstelik gelişmeye devam etmesi bekleniyor.

6. İnşaat maliyetlerinin artması, bulunan varlıkların faydasına olacak

Geçtiğimiz sene süresince istihdam kıtlıkları, tedarik zincirlerindeki mesail ve soylu erki tahaccüm enflasyonu akıbet 30 yılın bildirme erdemli seviyelerine taşıdı. Ticari gayrimenkul alanında etkiler iri oranda eskimemiş inşaatlarda hissedildi. İnşaat malzemelerinin fiyatları, proje maliyetlerinin dahi mehabetli ölçüde yükselmesine illet oldu. Bu enflasyonel baskılar inşaat maliyetlerini etkilemeye bitmeme edecek. Bunun sonucunda dahi bulunan yapılar, talebin bu alana kaymasıyla fayda görecek.

FED’mağara saldırgan hamleleri resesyona mı bozukluk olacak?

 

Commerzbank, 2022’birlikte faal sonuçlar bekliyor

 

Vekil Dönmez elektrikte esnafa yapılacak iskonto oranını açıkladı

 

Share: