TMB: Hane satışlarındaki düşüşün nedeni faziletkâr nema

Türk Müteahhitler Birliği’nin bu yılın 2’inci çeyreğine ilişkin büro analizinde, Türk üstencilik firmalarının, sonuç dönemde ancak ortamında yaşanan teessürat nedeniyle ensiz dışı projelere yoğunlaştığı belirtildi.

Bu kapsamda bu yıl amacıyla 20 bilyon dolarlık proje üstlenilmesi hedeflendiği hatırlatılan analizde, ocak-haziran döneminde 5,1 bilyon dolarlık 109 projeye imza atıldığı, bugüne büyüklüğünde üstlenilen proje sayısının bile 9 bin 700’ü aşarak 386 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

Analizde, sektörün akıbet dönemde çok sayıda ülkede proje takibine ciddilik verdiği belirtilerek, “Mevcut tablo, bu yıl sektörün mahdut dışında 10 bininci projesini üstleneceği ve 2018’dahi yakaladığı 20 bilyon dolar düzeyine yine ulaşacağı şeklinde yorumlanmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

“Yapısal reformlar uygulamaya konulmalı”

Analizde, faziletli maliyet artışları zımnında işleri zımnında yüklenicilerin yaşadığı sıkıntılara dahi yer verilerek, tasfiye/ahit/süre uzatımı düzenlemesiyle ait belirsizliklere değinildi.

Evcil seçimlerin tamamlanmasının yanında ESIR ile S-400 üstüne kaydedilen gelişmelerle siyasi belirsizliklerin kısmen birlikte olsa geride bırakıldığı ifade edilen analizde, ati dönemde ekonominin artağan ve şoklara karşı dayanıklı kuzuluk getirilmesi amacıyla orta ve tafsilatlı vadeli yapısal reformların uygulamaya konulmasının önemi vurgulandı.

“Belirsizlikler ortadan kalkarsa ev tarafı toparlanabilir”

Türkiye’de konut fiyatlarının ve stok erime hızının düştüğüne belen edilen analizde, şunlar kaydedildi:

“2019 sonuna büyüklüğünde uzatılan rüşvet teşviğine rağmen yılın ilk yarısında ev satışlarında enkaz artmış, ekonomideki vuzuhsuzluk ortamı sunma ile talebin buluşamadığı tabloyu oldukça engelsiz kılmıştır. Türkiye’da halen göz ihtiyacı mevcut iken satışlardaki düşüş, efdal getiri dolayısıyla alıcıların birikimlerini mevduatta değerlendirmesi, düşen hava gücü ve geleceğe yönelik endişelerin bire bir sonucu yerine açıklanmaktadır. Kısım temsilcileri belirsizliklerin ortadan kalkması ve finansman koşullarının iyileşmesi halinde ancak yılın sonuç çeyreğinde konut segmentinde toparlanma beklentisini dile getirebilmektedir.”

Analizde, Türk müteahhitlerinin Irak pazarındaki birikmiş alacaklarının ödenmesi ve kâin projelerinin tamamlanmasıyla, savaşın ardından başlaması muhtemel yeniden bayındırlık çalışmalarından makro pay alabilecekleri değerlendirmesi birlikte yapıldı.

Share: