TMO, 22 Ağustos’ta 11 noktada fındık alımına başlayacak

TOPRAK Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alımı için her türlü beceri altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladı. 22 Ağustos’ta, önce etapta 11 noktada 70 ekiple fındık alımları başlayacak. Kükremek oluşması durumunda ise alım noktalarının sayısı 45-50’ye büyüklüğünde artırılacak. Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, ” Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzdelik 65’ini gerçekleştiriyor. Ürettiğimiz fındığın yüzde 80’i ihraç ediliyor” dedi.

2006 yılından bu yana yaptığı engelleme alımları, satma ve imalat faaliyetleriyle fındık sektörünün yeryüzü eke paydaşı olan TMO, geçen mevsim 23 Ağustos-31 Açıklık 2021 tarihleri arasında 50 bin üreticiden 77 bin titrem alım yapmıştı. Gelgel kampanyası süresince eser bedeli namına yetiştirici hesaplarına 2 milyar 50 bin lira ödenmişti. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl bindi ödemeleri (alan bazlı, süt ve tezek) ile alay malay ‘Levant nitelik’ fındık için sayı farkı fındık alım fiyatını kilosu 54 TL namına açıkladı. TMO, yıpranmamış sezon kabuklu fındık gelgel fiyatlarını yüzdelik 50 sağlam çöz fındık esasına bakarak; Giresun nitelik üzere kilosu 53 TL, Levant kalite için 52 TL, Baş Döndürücü kalite için ise 51 TL yerine belirledi. TMO, fiyatların belirlenmesinin ardından 22 Ağustosta 11 noktada 70 ekiple fındık alımları amacıyla hazırlıklarını tamamladı. Bu kapsamda, 22 Ağustosta evvel etapta 11 nokta adına belirlenen Kocaeli Başmüdürlüğü’ne sadık Düzce, Adapazarı, Kocaali; Samsun başmüdürlüğe sınırlı Çarşamba Şeker; Kargaşa Başmüdürlüğe vabeste Altınordu, Fatsa, Ünye; Giresun Başmüdürlüğe sınırlı Tirebolu, Eşkal; Trabzon Başmüdürlüğe vabeste Arsin Çelebi ve Ankara Başmüdürlüğe bağlı Alaplı’da 70 ekiple fındık alımlarına başlayacak. Derya oluşması durumunda ise hava noktalarının sayısı 45-50’ye büyüklüğünde artırılacak. Türkiye’deki rekolte sayımına bakarak fındık üretiminin benzeri eski sezona oranla yüzdelik 12’lik çoğalma ile 765 bin ton olacağı tutum ediliyor.

‘ÜRETEN HERKESİN YANINDAYIZ’Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, TMO’nun fındık alımları üzerine her nev maharet altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladığını bildirdi. Vekil Kirişci bugün yaptığı yazılmış açıklamada; kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos’ta başlanacağını hatırlatarak  alımların önceki yıllarda olduğu kabilinden randevulu yapılacağını ve randevuların TMO’nun genel ağ sitesinden alınabileceğini belirtti.TMO’nun fındık sektörünün yeryüzü yüce kuruluşlarından biri haline geldiğini vurgulayan Nazır Kirişci, “Bu değerli kurumumuz sağlıklı ve sürdürülebilir tıpkısı etraf ortamı oluşturulmasına müteveccih koca katkılar sağlamakta. Bundan hakeza bile katkılarını sürdürecek. Tığ bütün kurumlarımızla üreten herkesin yanındayız” dedi.Bakan Kirişci, fındığın, Türkiye’nin sunma kocaman zirai ürünlerinden birisi olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye, acun fındık üretiminin yüzdelik 65’ini gerçekleştiriyor. Ürettiğimiz fındığın yüzde 80’i ihraç ediliyor. Değme yıl sağladığı 2 milyar dolar civarındaki ihracat geliri ile zirai ürün ticaretimizin yer kebir ürünü olma vasfına sahiptir. Hedefimiz, mevki ekonomisine elan fazla katkıda bulunmak” ifadelerini kullandı.

Share: