TOKİ enflasyonu sabitledi

Dolgun Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ’den hane, işyeri ve arsa düzlük vatandaşların düşüncesiz ödemelerinde 6 ayda tıpkı makbul dönemsel çoğalma oranını 2019 yılı amacıyla sabitlediklerini, artma oranının şişkinlik, tüketici kıymet endeksi (TÜFE) ve yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranlarının altına çekildiğini bildirdi. Turan, mukayyet açıklamasında, ast dirimlik grubuna yönelik henüz önceki satılan konutlarda şeş ayda ayrımsız yapılan dönemsel çoğalma oranını 2019 yılı için yüzdelik 4’e sabitlediklerini belirtti.

Ast dirimsel grubuna yönelik satılan konutlarda 2018 yılının karı ayında yüzde 5.69, orak ayı ayında yüzdelik 5.69 oluşmak amacıyla yılda yüzdelik 11.70’lik çoğalma yapıldığını anımsatan Turan, alt gelir grubu konutlarında 2019 yılında ev ayında yüzdelik 4 ve orak ayı ayında yüzde 4 görünmek üzere yıllık yüzde 8’lik aynı artış oranının uygulanacağını kaydetti. Turan, orta gelir grubuna müteveccih satılan konutlarda şeş ayda aynı yapılan artış oranının yüzdelik 5’e, arsa satışlarında altı ayda ayrımsız yapılan artış oranın ise yüzdelik 6’ya sabitlendiğine işaret etti. Dönemsel Artma Tavan Oranları uygulamasına geçtiklerini aktaran Turan, “Artım oranlarımızı işyar mahiye artım oranı için yüzdelik 5, Yİ-ÜFE oranı amacıyla yüzde 6 ve sunma düşük şevket için ise yüzdelik 4 kendisine belirledik. 2019 yılından sonraki dönemlerdeki dönemsel artışı ise kâin ekonomik şartlara göre yeniden belirleyeceğiz” ifadesini kullandı.

ZIR GELİRE YÜZDE 4

TOKİ yoluyla nesir ettirilen ve madun sağlık grubuna müteveccih satışı yapılan konutlarda sülale ve temmuz aylarında geçerli artış oranın 2019 yılında yüzde 4 olarak uygulanacağını vurgulayan Turan, “Madun dirimlik grubu kategorisinde satışını yaptığımız konutlarımız elan ilk hiç bölük sahibi kabak, sekmen halkı net geliri yer çok 4 bin 500 TL olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Vatandaşlarımızın borçlarını ödemesi noktasında, enflasyonun elan üstelik altında tıpkısı aranjman yaptık. 2019 yılı içerisinde enflasyon, memur aylık çoğalma oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları yüzdelik 4’ün üstünde gelirse bizim çoğalma oranımız takkadak yüzdelik 4 olacaktır” dedi.

MUTEDIL GELİR GRUBUNA ÜSTELIK İNDİRİM

TURAN, ölçülü gelir grubuna yönelik satılan konutların artım oranlarının ev ve temmuzda yüzde 5, almanak yüzdelik 10 adına uygulanacağını söyledi. Turan, “Daha geçmiş bizden bölük almış olan ılımlı gelirli vatandaşlarımızın mankafa ödemelerinde görevli maaş artım oranının yüzdelik 5’kap fazla olması durumunda bizim artış oranımız hemen yüzdelik 5 olacaktır” dedi.
Ergün Turan ayrıca, TOKİ’nin yer satışlarında takanak bakiyelerinde Yİ-ÜFE oranını yüzdelik 6’dan uygulayacaklarını söyledi.

Share: