TOKİ, Van’daki selzedeler için yeni evler yapacak

Van’üstelik selden etkilenen bölgelerde 3 gündür incelemelerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Icra Vekili Yardımcısı Hasan Suver,  afetin ilk anından itibaren devletin tamam birimleriyle vatandaşların yanı sıra olduğunu söyledi.

Selden etkilenen vatandaşları ülfet ettiklerini, yaşanan sıkıntıları yerinde gördüklerini aktaran Suver, devletin imkanlarını seferber ederek yaraları arz gücük zamanda saracaklarını belirtti.

“Hasara uğrayan binalar yeniden canlandırma edilecek”

Van’ın perşembe gününden bu yana hâkim afetine maruz kaldığını nâkil Suver, şu bilgileri verdi.

“Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bölgeye zeki ettik. Üç gündür hâkim bölgesindeyiz. İpekyolu, Gürpınar ve Başkale ilçelerinde incelemelerde bulunduk. Vatandaşlarımızla hemhal olduk, dertlerini dinledik, mağduriyetleri yerinde gördük. Olayı yerinde görmek ve esermek çokça müfit aynı tayin çalışması oldu. Yapılan icraat neticesinde Başkale’de 64, Çaldıran’de 30, Özalp’ta 6 bati hasarlı ocak belirleme edildi. Bu kopya kesme değil. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. TOKİ arz güdük sürede bu evleri yeniden canlandırma yazar vatandaşlarımıza konfirmasyon edecek. Öğün ve suyun atak yönü üstüne çalışmalarımız DSİ ile yürütülecektir. DSİ sahada çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarımız tayin mahiyetindedir. Tespitler sonucunda bire bir maaş askı süresi var. Askı süresi tamamlandıktan sonradan TOKİ eliyle burada hasara uğrayan binalar baştan ihya edilecek, vatandaşlarımıza tasdik edilecektir.”

“Öz ıslahı çalışmaları başlatacak”

Kentte öz ıslahı çalışmalarının da yapılacağının altını çizen Suver, “DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ile yaptığımız çalışmalarda sezon değişikliğinden dünya bozuk şartlara akla yatkın yapılan öz yataklarındaki gerelti beton duvarın yeterli olmadığı görüldü. Bunun tam ağıl getirilmesi üzere DSİ teknik çalışmalarla buralarda eskimemiş traksiyon ve projeler hazırlayacak. Şartlara akla yatkın yeni öz yataklarının ıslahı üzerine çalışmalar başlatacaktır.” ifadelerini kullandı.

Nazır Kurum’dan TOKİ’de adalet sahiplerine muştulu haber

 

TOKİ,’pazarlık usulüyle’ firmaları belirledi

 

Share: