TOKİ’den ev gelirli vatandaşa göz müjdesi

TOKİ Başkanı Ömer Keder, TOKİ bakım binasında düzenlediği matbuat toplantısında konuştu. Avrupa ve Ortadoğu’bile koyulmak için Türkiye’birlikte TOKİ büyüklüğünde hane üreten kurumun olmadığını belirten Keder, konuştu:

“TOKİ, şehirlerin yenilenmesi, sıkı gelirli ailelerin familya sahibi olması amacıyla çalışıyor. Antrparantez hareket ve sair afetleri gözeterek projeler yapılıyor. Sıkı gelirli ve düşük gelirli insanların ev sahibi olmasını icat etmek için 830 bin sosyal niteliği olan göz yapıldı. TOKİ namına sosyal bölük projelerinin yükselmenin sevincini yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Bu rakamlar tam değil, TOKİ oranlarını yüzde 100’e çıkarmalıyız’ diyor. ‘Bu miktar olana büyüklüğünde projelere bakmayacağım’ diyor. 15 sene zarfında 23 bin 780 derslikli bin 77 meslek tamamlandı. Tekrar 40 bin 120 yatak kapasiteli 266 sayrılarevi, 72 bin öğrenci kapasiteli 189 dar, 931 tecim merkezi, 19 stat ve toplamda 14 bin 541 sosyal teçhizat düz yazı edilmiş ve edilmektedir.”

2018’DE 53 BİN BÖLÜK

2018 yılında 53 bin konutun satışının gerçekleştirildiğini tamlayan Keder, 43 bin habbe tesliminin yapıldığını kaydetti. Keder, şöyle bitmeme etti:

“Çevre ve Kentçilik Bakanlığı ile 28 ilde 52 budun bahçesinin içerisine düzlük aldık. İkinci 100 günlük eylem planında 5 kavim bahçesi daha tamamlanacak. İstanbul’dahi Karı ayında 3 budun bahçesi ihalesi gerçekleşecek. Samsun’bile birlikte 5 nüsha daha eksiltme gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanımız 81 ilde sunu bir iki benzeri kavim bahçesi olmasını istiyor. Bu sayı artarak bitmeme edecek. Bunların dışında 14 millet bahçesinin de proje çalışmalarını sürdüreceğiz ve ihaleye hazır ayla getireceğiz.”

Kentsel transformasyon kapsamında 17 milyarlık tenkis gerçekleştirdiklerini kaydeden TOKİ Başkanı Keder, “59 ilde 134 ilçede 163 kentsel tahavvül projesi devam ediyor. Şikâyetler olsa bile örtüsüz memnuniyetsizlik bulunmayan. Vatandaşla uzlaşmayı asıl alıyoruz. Kentsel dönüşümde elan ayrımlaşmak ister, balaban şehirlerde elan çok alengir almak lazım. İstanbul’da 3 bölgede kentsel dönüşüm ihalesi gerçekleştirdik. Gaziosmanpaşa, Esenler, Üsküdar, Çamlıca Camisi ve çevresi. 2019 yılından eksiltmek amacıyla kentsel transformasyon ve ulus bahçeleri çok cesim projelerimizin ortamında yer takanak” diyerek konuştu.

MAHDUT GELİRLİYE ERIM

Ensiz gelirli vatandaşların konutta abat satın almalarını sağlayacak koşulların yapılacağının müjdesini veren TOKİ Başkanı Bulut, “Şunu müjdeleyebiliriz; Önümüzdeki süreçte sıkıntılı gelirli vatandaşlarımızın abat satın almalarını sağlayacak koşullarda Türkiye genelinde majör tıpkısı sayıda düşük taksitle konut uygulamasını gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Share: