TOKİ’den yenilenebilir enerji atağı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ üzere yenilenebilir enerjinin yetişkin olduğunu belirterek “TOKİ olarak, Türkiye enerjide ithalata dayalı ayrımsız büyüklük olduğu için hem yenilenebilir enerjinin yani atıklardan erke üretimi üzerine hem bile rüzgardan ve güneşten ihtimal binaların bulunduğu konumlardan cıvıltı çoğaltma noktasında tasarımlar üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Danimarka’nın İstanbul Konsolosluğu Tecim Ataşeliğince planlı “Sürdürebilir ve Düşüncesiz Şehirler” programı kapsamında bu ülkeye 3 günlük görüşme gerçekleştiren Turan, TOKİ’nin yenilenebilir enerji çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi. 

Lehçe teshin konusundaki yenilikleri strateji etme anlamında Danimarka ziyaretinin hayır geçtiğini dile getiren Turan, şunları kaydetti:

“Danimarka lehçe ısıtma ve uygulayım bilimi anlamında dünyanın ümranlı ülkelerinden tıpkı tanesi. Burada gelişen hem teknolojiyi gördük hem da lehçe ısıtma konusundaki yenilikleri inceledik. Bu açıdan yararlı bir yolculuk gerçekleştirdik.”
 
TOKİ’nin yenilenebilir projeler üzerinde çalıştığını belirten Turan, şöyle konuştu:

“Enerji, yenilenebilir erke, lehçe ısıtma bizim üzere muhteşem. TOKİ namına, Türkiye enerjide ithalata dayalı bire bir talih olduğu için hem yenilenebilir enerjinin yani atıklardan enerji üretimi konusunda hem de rüzgardan ve güneşten ihtimal binaların öz bulunduğu konumlardan elektrik reprodüksiyon noktasında tasarımlar üzerinde çalışıyoruz.”

“13 BİN VATANDAŞIMIZ BORCUNU KAPATTI”

Turan, sabık aylarda başlattıkları ve borcunu ödeyip tapusunu derakap ahzetmek talip hane ve gelişim yeri alıcılarına yüzdelik 24 indirim getiren kampanyanın kafasız dönüşünün çok etkili olduğunu kaydederek “Yüzdelik 24 iskonto kampanyamızdan 13 binin üzerinde vatandaşımız faydalandı ve TOKİ’ye 600 milyon lira borcunu kapattı. Burada şanlı olan borcunu kapatan vatandaşlarımızın yüzdelik 98’i banka kredisi kullanmadan, ‘yastık altı’ dediğimiz tasarruflarıyla borcunu kapattı.” ifadelerini kullandı.

TOKİ iştiraki şirketleriyle hisse senedi fail müteahhitlerin kampanyalarına TOKİ’nin destek verdiğine değinen Turan, kampanyalardan ancak dışında hareketli Türklerin birlikte faydalanabileceğini, emlak şirketlerinin ancak dışında da tanıtım kampanyaları yaptığını söyledi.

Share: