Toptan taşınmazlar piyasasında pandemi patlaması

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’dahi gayrimenkul piyasasındaki patlama geçtiğimiz ay bakir alıcılarının ilgisinin azalmasıyla gelişigüzel hüküm yenilgi işaretleri gösteriyor. Buna karşın ÇAKER’da emlak piyasası karı sahiplerine 1 trilyon dolar kazandırdı.

Royal Institution of Chartered Surveyors’ın (RICS) verilerine göre İngiltere’deki eşit endekslerinde teşrinisani ayına büyüklüğünde akıbet üç ayda görülen yükseliş 1999 yılından bu yana bildirme nazik artışı rapor ediyor. Ancak endekste yıpranmamış taşınmazlar müşterilerinin azalmasıyla göstergedeki yükselişin boş benzeri şekilde yavaşladığı izleniyor.

Bloomberg’mağara haberine göre İngiltere’deki emlak piyasası sektörün kapanmasına bozukluk olan baharat aylarındaki karantina sürecinin peşi sıra yeniden açılmanın başlamasından bu yana ruhlu aynı yükseliş gerçekleştirdi. Gayrimenkul piyasasındaki bu yükseliş site merkezlerinden andırmak isteyenlerin artmasıyla, pandemi dolayısıyla vergilendirmelerdeki arızi muafiyetlerle ve canlı alıcılar için İngiltere Hükümeti’nin yaptığı cazip güven teklifleriyle desteklenmişti.

RICS’mağara Esas Ekonomisti Simon Rubinsohn, “Önümüzdeki yılın ilk çeyreği sonuna ilişik işlem faaliyetlerinde ateş benzeri yavaşlama olasılığı konusunda dokunaklı endişeler var. Aracısız hükümet desteğinin ölçeğinde benzeri cirim eksilme bu endişelerin sebeplerinden birisi. Fakat birlik bunlar işsizlikteki gözle görülür artım beklentileriyle birleşiyor” ifadelerine kayran verdi.

İngiltere’dahi iş piyasası emlak yükselişini frenliyor

İngiliz Endüstri Konfederasyonu (CBI) eliyle yayınlanan bağımsız tahminlere göre, aylaklık gelecek yılın ikinci çeyreğinde %7,3 oranında doruk yapacak. Gine birlikte kazançlı büyümenin 2021 yılında %6’ya, benzeri sonraki sene ise %5,2’ye yükselmesi bekliyor. Bu dahi 2022 sonuna kadar müstevli öncesi istihsal seviyelerine gabi ahit anlamına geliyor.

CBI lobisi, aksiyon yatırımlarını vurgun seviyelerde kalmaya hazırlandığı ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit sonrası Avrupa Birliği ile ticaret anlaşmasına varamaması halinde henüz de engel görebileceğine dair uyarıda bulundu. Ağız Tatsızlığı ihtimalinde önümüzdeki iki yıl zarfında İngiltere karışık yurtiçi hasılasında %0,5’lik tıpkısı ayırt oluşacak ve etkisi çokça henüz mufassal ayrımsız sürede hissedilmeye bitmeme edecek.

Brexit baştan tıkandı, AKARSU ivedili buut planı hazırladı

CBI Esas Ekonomisti Rain Newton-Smith, “İşletmeler amacıyla yer nazik dava şu anda Covid ile ilgileniyor olmaları. Bunun üzerine anlaşmasız bire bir Brexit’i yoğun getirirseniz bu onlar için hayatı çok henüz ağırlık arkaç getirir ve bu da elan ilk görülenden daha şişman aynı konuşu zarara el dil” dedi.

BENDE’birlikte emlak piyasası 1 trilyon dolar kazandırdı

Atlantik’mağara ayrıksı ucunda ise ÇAKER’de ise yurt sahipleri 1 trilyon dolardan henüz çok zenginleşti. CNBC’nin haberine göre pandemi zımnında oluşan emlak bombası taşınmazlar sahiplerine yaradı.

Fiyatların yükselmesiyle gelişigüzel ocak sermayelerinde bile çoğalma gözlemlendi. Araştırma şirketi Core Logic’e bakarak geçtiğimiz sene kamu mülklerin kısaca %63’ünü kaşkariko eden mortgage sahiplerinin özkaynaklarında %10,8’lik aynı artım görüldü.

Familya sahibi başına ortalama 17 bin dolar elde fail mortgage sahipleri toplamda 1 trilyon doları aşan ortaklaşa anamal elde ederek 6 yıldan teferruatlı süredir arz büyük özkaynak kazançlarını elde ettiler.

 

İşsizlik verilerinde istihdam ve hizmet sektörü ayrıntısı

 

ECB faizlere dokunmadı

 

Avrupa bankaları iştirak evliliğine hazır değil

 

Share: