Trafiğe çıkan araç sayısı yarı yarıya arttı

Türkiye ile Bir Kraliyet ortada imzalanan Serbest Tecim Anlaşması, iki devlet arasındaki kısaca 3 milyar dolar değerindeki tecim hacmi oluşturan otomotiv sektörü yoluyla müjdeli bir evolüsyon namına karşılandı. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Brexit, seçme iki ülkenin otomotiv sanayisi açısından yıkmacı etkiler doğurabilecek bir süreçti. Otomotiv sektörü Mürekkep Krallık ile
Türkiye arasındaki bütün tecim hacminin yüzde 16’sını oluşturmakta.

Bu sebeple OSD adına Anlaşmalı Brexit’in arkası sıra Türkiye ve Müttehit Kraliyet arasında STA’nın imzalanmasını çokça balaban memnuniyetle karşıladık. Barışma sektörümüz üzere adeta aynı yeni yıl hediyesi oldu.

Başta Ticaret Bakanlığı’mız görünmek amacıyla, bu süreçte emeği güzeşte hem ülkemizdeki hem Birleşik Kraliyet’taki birlik yetkililere ve büro temsilcilerine teşekkürname ederiz” dedi.

Türkiye otomotiv sanayisine yön veren 14 üyesiyle sektörün yapı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) aracılığıyla yapılan açıklamada, Müttehit Kraliyet ile Avrupa Birliği’nin (SUTAŞ) mutabakatının hızla akabinde, 2020 yılı tamamlanmadan Türkiye ile Birleşik Kraliyet beyninde imzalanan Serbest Tecim Anlaşması’nın (STA) otomotiv sanayii amacıyla oldukça müjdeli olduğu belirtildi. Anlaşmaya ilişkin parçalanmamış ustalık detaylar incelendikten sonra mecmu bir istimara yapılabileceğine özen çeken OSD Umumi Heyet Başkanı Haydar Yenigün, “Brexit, otomotiv sanayisi açısından yıkıcı etkiler doğurabilecek tıpkı süreçti. Konuyu yıllardır strateji ediyor, konusunda şümullü raporlar hazırlatıyor ve sürekli görüşmeler gerçekleştiriyorduk. Çünkü Müttehit Krallık, Türkiye otomotiv sektörünün anne ticaret ortaklarından birisi ve devlet ekonomisi amacıyla erdemli önem en etmekte. Yegâne başına otomotiv ticareti Mürekkep Krallık ile Türkiye arasındaki mecmu tecim hacminin yüzdelik 16’sını oluşturuyor. Birleşik Krallık ile AKARSU ortada Ticaret Anlaşması’nın imzalanmasının arkası sıra Türkiye ve Mürekkep Kraliyet ortada STA’nın imzalanması bizleri çokça memnun etti, sanayiimiz için adeta ayrımsız yeni yıl hediyesi oldu. Ilkin Ticaret Bakanlığımız tutmak üzere, bu süreçte emeği geçen hem ülkemizdeki hem Bir Krallık’taki kül yetkililere ve departman temsilcilerine teşekkürname ederiz” değerlendirmesinde bulundu.

“4 bin nefis istihdam kaybına illet olabilirdi”

Brexit sürecinin anlaşmasız hicran ile sonuçlanması durumunda ülkemiz otomotiv sanayisinin bunaltıcı bire bir süreçten geçeceği ihtimalini hatırlatan Haydar Yenigün, “Anlaşmasız ihtilaf durumu, otomotiv ihracatımızda almanak yaklaşık 50 bin adetlik tenakus ve tedarik endüstri ihracatımızda 150 milyon dolar kayıp yaratabilirdi. Bunun sonucunda da kısaca 4 bin kişilik istihdam kaybına illet olacak kadar tahripkâr etkiler doğurabilirdi. Bakanlığımızla yaptığımız istişarelerde, AB ile Müttehit Kraliyet’ın anlaşmaya varmasının alelacele akabinde Türkiye’nin birlikte Müttehit Kraliyet ile tıpkı barışma imzalamaya amade olduğunu biliyorduk.

Bu süreci serencam merhale hassasiyetle yönettiğini bildiğimiz Ticaret Bakanlığımızın gayretleri ile anlaşmanın sağlamasını kıvançla karşılıyoruz. Mavera yandan bu süreçte Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin üstelik ekonomimiz üzere ne kadar kritik olduğunu da aynı misil daha gördük. AKARSU ile aramızda Gümrük Birliği olmasına rağmen, KEZ’nin Müttehit Krallık ile yaptığı müzakerelerin dışında kalık olmamız, yapılan anlaşmanın mebde hükümlerinden yararlanamayacak olmamız kabil hususları ortaya çıkardı ki, artık 25 yılını dolduran Gümrük Birliği kurallarının günümüzün kazançlı dünyası amacıyla tam olmadığını gösterdi ” dedi.

2019 yılında 1,8 milyar dolarlık ihracat yapılmıştı

Türkiye ile Bir Kraliyet ortada yıllardır süren iktisadi ve stratejik işbirliği özellikle otomotiv alanında pahal tıpkısı tecim hacmi sağladı. Birleşik Kraliyet, 14 yıldır Türkiye’nin ihracat lideri olan otomotiv sektörünün 2019 yılı ihracatında 4’üncü sırada saha aldı.

2019 yılı verilerine bakarak, otomotiv esas sanayinin Birleşik Krallık’a yapılan ihracatı sayı bazında 122 bin 560, ayar bazında ise 1,8 milyar dolar adına gerçekleşti. Diğer ülkeler üzerinden yapılan dış satım üstelik dikkate alındığında Mürekkep Kraliyet pazarı üzere yapılan üretimin ihracat değeri 3 milyar dolar seviyelerine yaklaştı. Öte yandan, Bir Krallık’ın motor ihraç ettiği talih sıralamasında Türkiye ikinci tam yer alması ve Bir Kraliyet’ın beşinci iri otomotiv ihraç pazarının Türkiye olması da nazik anlaşmanın önemini benzeri kere daha ortaya koyuyordu.

1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor: Tarihi itilaf!

 

Share: