Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı azaldı

Ekonomideki vuzuhsuzluk ve artan fiyatlar zımnında yıla yordamsız başlayan otomotiv pazarında, showroom trafiği sabık hafta hareketlendi ancak finansman sorunu aşılamadığı üzere satışa yansıması bağlı kaldı. Aynı yandan araç cesaret faizleri yükselirken, ayrıksı yandan BDDK’nın 1 Orak Ayı 2021’birlikte getirdiği kısıtlamalar da mütezayit fiyatlar paralelinde sektörü elan çok zorlamaya başladı. Kısım yetkilileri, itimat ve taksit düzenlemesi için BDDK’ya bulunan hesaplı şerait dikkate alınarak aynı düzenleme yapılmasını istedi.

Bankacılık Düzenleme ve Bakı Kurumu’nu (BDDK), banka kredisi ve mali kiralamayla alınan kayıt araçlarının taksit sürelerinde Temmuz 2021’üstelik düzenleme yapmıştı. Buna bakarak; cesaret vadeleri sınırlandırılırken, araç değerine göre emniyet tutarı oranları da aşağı çekilmişti. Fiyatı 120 bin TL ve altında olan kayıt alımında güven vadesi 60 aydan 48 ayak tabanı, 120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda güven vadesi 48 aydan 36 aya indi. Sonuncu fatura değeri 300 bin TL üstünde olup 750 bin TL’nin üstünde olmayan vasıta alımı için kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 aydan 24 taban indirildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce, alım gücü, bedel ve finansmana erişimin satışları etkileyen üç ana oynak olduğuna aksan yaparak, “Gelir İdaresi’nin ÖTV matrahlarında düzenlemeye giderek yüzdelik 60 ve yüzde 70’lik vuzuh baremler koyması büyük aynı adımdı. Rastgele hangi büyüklüğünde taleplerimiz cümle namına karşılanmamış, matrahlar artırılmamış olsa dahi satışlara benzeri etkisi olacaktır. Ancak, finansmana erişim da heybetli benzeri dava. Doğrusu pusat emniyet faizleri yükseliyor. Temmuz 2021’den bu yana döviz kurunun yüzde 50’den çok arttığı düşünüldüğünde BDDK’nın emniyet tutarı ve vadeler üzerine güncelleme yapması istical kazandı. Bu ayrım yapılırsa sektörde öngörülebilirliğe katkı sağlar” diyerek konuştu.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin Ağacı dahi BDDK’dan randevu murat ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: “BDDK’dan yüreklilik ve mehil oranlarının güncellenmesini talep edeceğiz. Anahtar değerine bakarak kredi yararlanma oranının yüzde 80’e, mehil sayısının bile yeryüzü 60 taban çıkarılmasını murat edeceğiz” dedi.

Ocakta kayıp %20’yi aşacak

Devir yetkilileri, aile kocaoğlan araba ve gizli f ticari çevirgeç mir öngörülerini paylaştı. Bölüm temsilcileri, evvel iki haftada yordamsız olan showroom ve telefon trafi ğinin sabık hafta hareketlendiğini söyledi. Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Gülan, “Kurlarda tıpkısı süredir dokunaklı dalgalanma olmaması, 2022 modellerinin sunma birkaç yüzde 10-15 zamlı ati olması ve ÖTV matrahlarında artış beklentisinin kalmaması ile vesile ihtiyacı olanlar harekete geçti. Hele 2021 yılı modellere ve nispetle elan çakaralmaz olan otomobillere ilgi var” dedi.

Bölüm temsilcileri, aile ayında araba ve bâtın f ticari vasıta satışlarının 30-35 bin adet civarında olacağını öngörüyor. Sabık yılın bir döneminde satışlar tahminî 44 bin sayı adına gerçekleşmişti.

Otomotivci revizyon istiyor

 

Yurdakul: 2022 otomotiv sektörü açısından çözüm yılı türlü

 

Share: