Trafik sigortasına yıpranmamış aranjman

Trafik sigortasında muhteşem değişikliğe gidildi ve değer kaybı tazminatından yanılgı tazminatına, son tazminatına büyüklüğünde genel şerait yeniden belirlendi. Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Aranjman Fal Kurumu (SEDDK), gidiş geliş sigortasında kullanılmamış umumi şartları belirledi ve tebeddülat bile cumartesi günkü Resmi Gazetede yayımlanarak, uygulamaya girdi. Hürriyet’ten Noyan Doğan yazısında 25 milyon sürücüyü yakından ait gidiş geliş sigortasında nelerin değiştiğini anlattı. Yapılan bu değişiklikler ağız ağıza tüketicinin lehine; başkaca bire bir kadem elan ileri gidersem sigorta şirketlerinin berenarı aleyhine tebeddülat. 

ORİJİNAL KIVILCIM ZORUNLU

* Hasarlı araçların onarımında tüketiciler ile sigorta şirketleri beyninde otantik rezerv çingi, eşdeğer rezerv çingi tartışması yıllardır süregelir. Yapılan değişiklikle bu ağız dalaşı çıktı bitti. bundan sonra hasar gören araçlarda özgün rezerv çingi kullanılacak. Ancak, vasıta sahibinin onayı alınmak kanalıyla ya de hasar gören parçanın orijinalinin olmaması yerinde; eşdeğer yahut yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilebilecek. Hasar gören parçanın özgün parça ile değiştirilmesi durumunda araçta oluşacak değer artışı, sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminattan düşülemeyecek.

* Trafik kazasında alil kalanlara sigortadan sonsuz teltik adı altında ödence ödeniyordu. Yıpranmamış aranjman ile daima sakatlık teminatının adı değişti, kusur teminatı oldu.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

* Yıpranmamış düzenleme ile sigorta şirketleri trafik kazasında hastalıklı kalanlara tedavileri boyunca eğreti aksiyon göremezlik tazminatı ödeyecekler. Otama sürecinin tamamlanması ile hata oranı ve eğreti hisse senedi göremezlik süresi Afiyet Kurulu raporu ile belirlenecek.

* Eğreti hisse senedi göremezlik süresi ve sonsuz sakatlık oranının belirlenmesinden sonraları ortaya çıkan ve tıbben lazım olan daima falcı giderleri da trafik sigortası teminatı kapsamında ödenecek.

* Yıpranmamış düzenleme ile gidiş geliş sigortasında ödence ödenmeyecek hallere iki eklenmiş daha yapıldı. Biri, trafik kazasında hayatını kaybeden hayat kazada detone ise geride kalanlar, destekten yoksun kalma tazminatı evet bile umum ortada tanıdık adıyla memat tazminatı istek edemeyecek. Benzeri ötekisi ise; yıldırı eylemlerinde evet birlikte terör eylemlerinden doğan sabotajda beğenilen araçların vereceği zararlar trafik sigortasından karşılanmayacak.

TAZMİNATLARA STANDART

* Eskimemiş aranjman ile yapılan yeryüzü yüce uymazlık çıktı gidiş geliş sigortasından ödenecek ebedî uyku ve yanlış tazminatlarına standart getirilmesi oldu. SEDDK, ödence ödenirken hangi tabloların kullanacağını, lacerem benzeri yöntem uygulanacağını yegâne bir tane belirledi. Böylecene daha çok ahiret yolculuğu ve hata tazminatı yegâne tabela ve tek formül üzerinden hesaplanacak, gidiş geliş kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları veya kazada alil kalan vatandaş, direk sigorta şirketine başvuracak, sigorta şirketi eskimemiş belirlenen tazminat yöntemine göre hesaplamayı yapıp, ödeyecek.

* Hem teltik hem üstelik vefat tazminatı hesaplanırken sigorta şirketleri elden yüzdelik 1.65 indirim uygulayabilecek.

* Bakir umumi şartlara göre ödence hesaplamasında 18-65 yaş arası dikkate alınacak ve kazada ölenlerin yakınlarını ya birlikte sakat kalanların kendisine ödenecek ödence tutarı buna göre belirlenecek. Tazminat tutarı birlikte kaymakamlık tarihindeki vefat edenin ya birlikte hastalıklı kalanın resmi belgeli gelirine göre hesaplanacak. Tazminatlar toplu dünyalık şeklinde ödenecek.

SİGORTANIN FİYATI ARTAR MI?

* Trafik sigortasında fark bazen, elbette etkileyecek? Kullanılmamış şerait hem emrihak ve kusur tazminatında hem bile derece kaybı tazminatında tüketicinin lehine olacak şekilde aranje. Sigortacılarla konuştum. Onlar ise kullanılmamış düzenlemenin trafik sigortasında maliyetleri artıracağını savunuyor kim, bulunan durumda, dövizdeki artıştan âlem doğrusu maliyetler az daha yüzde 30’lar seviyesinde artmış durumda. Sigortacılar, düne kadar gidiş geliş sigortasının fiyatının kamunun belirlediği tavan fiyatın yüzde 25 altında satıldığını, eskimemiş aranjman ile gelişigüzel ayrımsız-iki taban büyüklüğünde gidiş geliş primlerinin tavan fiyata büyüklüğünde yükseleceğini, sonrasında ise tavan fiyatın bile yetmeyeceğini savunuyor. Benim bu söylemlerden anladığım, önümüzdeki dönemde gidiş geliş sigortasının fiyatlarında tıpkısı çoğalma olacağı…

DERECE KAYBI TAZMİNATI BIRLIKTE DEĞİŞTİ

Eskimemiş düzenleme ile kaymakamlık sonrası hasar gören araçlara gidiş geliş sigortasından ödenecek ayar kaybı tazminatı dahi baştan sona değişti. Değişikliklere geçmeden önceki gücük tıpkı hatırlatma yapayım. Bu yılın mayıs ayında trafik sigortasında uymazlık yapılmış ve bu değişiklikle ayar kaybında tazminatında üstelik düzenlemeye gidilmişti. Buna bakarak; ticari araçlar ve açar kiralama şirketleri, trafik sigortasından kar kaybı, dirimlik kaybı, kira kaybı, hareket durması üzere tazminatları temenni edemeyeceklerdi. Antrparantez sürücüler, banal hasarlar üzere derece kaybı tazminatı alamayacaklardı. Yıpranmamış yayınlanan gidiş geliş sigortası genel şartları ile derece kaybı tazminatı yeniden belirlendi. Onu de bap konu anlatayım.

* Imdi ticari araçlar, şalter isticar şirketleri üstelik karışma bilcümle vesait gidiş geliş sigortasından değer kaybı tazminatı alabilecek. Hatta anca ki, traktörler, römorkler, çekiciler üstelik dahil tamlık vesait üzere ayar kaybı tazminatı ödenebilecek.

* Hasar sebebiyle trafikten çekmece veya hurdaya çıkarılma işlemi görmüş araçlara ayar kaybı tazminatı ödenmeyecek.

* Tazminat sigorta eksperleri eliyle antrparantez düzenlenecek derece kaybı raporu ile hesaplanacak.

* Derece kaybı tazminatında aracın meydan değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı ve kilometresi, çalışma saati dikkate alınacak.

Mecburi Trafik Sigortası’nda makro değişiklik

 

Fiyatı artmayan benzeri biricik sigorta kaldı

 

Share: