Trafik sigortasında akse! SEDDK’dan müeyyide uyarısı

Zorunlu trafik sigortasında benzeri süredir sigorta şirketleri ile müşteriler ortada mesail yaşanıyor. Sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortası primlerinin maliyetleri karşılamadığı gerekçesiyle talepleri karşılamakta okkalı davranıyor. Selçuk Altun, Dünya’daki haberde konuyla ilgilendiren gelişmelere vadi verdi. İşte o marifet: 

Sigorta şirketleri, kalan maliyetler nedeniyle engel ettikleri mecburi trafik sigortasında poliçe kesmemek amacıyla tahsilat sorunu yaratarak arzı kıstı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Aranjman ve Bakı Kurumu (SEDDK) devreye girerek şirketleri uyardı, genel müdürleri toplantıya çağırdı. SEDDK umumi merkezinde zaman gerçekleşecek toplantıda sorunun sebepleri tartışılıp masaya yatırılacak, strüktürel ve mihman önlemler almak yerine düşün alışverişinde bulunulacak.

Sigorta şirketleri, nazik zararlar yazdıkları gidiş geliş sigortasında poliçe kesmemek amacıyla zorluk çıkarmaya başladı. Zorunlu poliçeyi kesemeyen acenteler vatandaşla yüz yüze gelince sigorta şirketlerini Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Aranjman ve Denetleme Kurumu’na (SEDDK) şikayet etti. SEDDK, şirketlere pazartesi günü ikinci sefer uyartı metni gönderdi, umumi müdürleri toplantıya çağırdı.

Sigorta sektöründe zorunlu trafik poliçesi krizi yaşanıyor. Bilindiği üzere, trafik sigortasında zorunlu tıpkı tarife bulunuyor. Sigorta şirketleri, bu prospektüs üzerinden poliçe üretip satmak zorunda. Fakat maliyet tarafında özellikle birlikte kur artışı kaynaklı, taharri edilemeyen tıpkı uzanım yaşanıyor. Hasar maliyetlerini azaltamayan şirketler birlikte poliçe üretmekten kaçınıyor.

Rakamlarla konuyu ayırmak gerekirse; mecburi gidiş geliş sigortası ruhsatı kâin 27 şirketin 31 Mart 2022 günlü finansal tablolarında prim üretimi bire bir önceki yıla bakarak yüzde 61,3 oranında artış göstererek 7,8 bilyon TL’ye yükseldi. 2021 yılı ilk çeyreğinde yüzde 98,1 olan brüt hasar prim oranı 2022 yılı önce çeyreğinde yüzde 162,7, kemiksiz hasar prim oranı ise yüzdelik 188,2 adına gerçekleşti. Bu dönemde yaklaşık 2,5 bilyon TL teknik uymazlık yazıldı. Toplam maharet kötülük kısaca 3,3 bilyon TL’ye ulaştı, kesin bileşik azamet ise yüzde 214 kendisine gerçekleşti. Özetle 100 teklik prim ürettiği trafikte 214 lira ödeme özne şirketler, zarar ettikleri üzere poliçe fasletmek istemiyor. Ancak, zorunlu bire bir poliçe olduğu için de hakeza aynı olanakları bulunmuyor. Şirketler ayrımlı yöntemlerle arzı kısmanın yollarını arıyor. En çok geçerli yöntem üstelik tahsilatta engel nüfuz etmek. Kâh şirketler kredi kartıyla ödemeyi, başkaca EFT’yi akseptans etmiyor. Ayrıca, şubesi bulunmayan bankadan ifa yapılmasını talip şirketler da olduğu konuşuluyor.

SEDDK’dan ikinci uyarı

Hal hakeza olunca bildirme iri sorunu acente ayağı yaşamaya başladı. Poliçe kesemeyen, yenileme yapamayan acenteler vatandaşla yüz yüze kalınca durumu SEDDK’ya şikayet etti. SEDDK de hafta başında sigorta şirketlerine, trafik sigortalarının prim tahsilat sürecinde kısıtlama yapılmaması çağrısında bulunarak, zorlaştırıcı uygulamalara alın gelişigüzel makule tedbirin alınacağını bildirdi.

28 Haziran’dahi dahi analog tıpkısı şekilde şirketleri uyarıcı SEDDK’dan konuya ilgili yapılan açıklamada, Karayolları Motorlu Vesait Zorunlu Finansal Rehavet Sigortasının çift yönlü zorunluluk olduğu, hem çevirgeç sahiplerinin hem da ilişkin branştaki ruhsat sahibi sigorta şirketinin bu poliçeyi açmak mecburiyetinde olduğu aktarıldı. Sonuç günlerde mecburi gidiş geliş sigortası prim tahsilatlarında ödeme araçlarının kısıtlanarak poliçe düzenlenmesini zorlaştırıcı ara sıra uygulamaların gözlemlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler düzlük aldı: “Bilindiği üzere 28 Haziran’da yayımlanan Karayolları Motorlu Vesait Zorunlu Mali Gravite Sigortası Poliçe Tanzimi ve Prim Ödemelerine İlişkin Devir Duyurusu ile zorunlu trafik sigortası poliçe tanzimi esnasında sigorta şirketleri aracılığıyla sigortalıların prim ödemeleri üzere sınırlı ayrımsız ifa ara bulucu kullanımına zorlanmasının ve gür niyete uymaz şekilde gerçekleşen poliçe tanzimini zorlaştırıcı ya birlikte inhibütör uygulamaların ‘zorunlu sigortaları yapmaktan çekinme’ adına değerlendirileceği belirtik belirtilmiştir. Bu kapsamda, Kurumumuz yoluyla prim tahsilat sürecinde kısıtlılık yapılmamasına yönelik bugün itibarıyla departman duyurusu yayınlanmış olup, suratsız uygulamaların devamı halinde 5684 az Sigortacılık Kanunu layıkıyla seçkin nev tedarik alınacaktır.”

Umumi müdürler toplantıya çağrıldı

SEDDK, sigorta şirketlerine ikinci uyartı birlikte ayrımsız de davet göndererek umumi müdürleri çağırdı. Zaman, SEDDK’nın merkezinde 27 sigorta şirketinin umumi müdürü ile ayrımsız derinti yapılacak ve laf masaya yatırılacak. Toplantıda sorunun sebepleri tartışılıp, strüktürel ve temelli önlemler almak adına aykırı fikir alışverişinde bulunulacak.

“Acenteler edilgi yerinde”

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Levent Korkut, müşterilere poliçe veremediklerini ve restorasyon yapamadıklarını dile getirdi. Korkut, sigorta şirketlerinin çıkarmış oldukları zorlukları şu şekilde anlattı: “Poliçe kestirmemek için biri akça kart istiyor, diğeri cüzdan oluşturmuş oraya para gelmeden poliçe kesmem diyor. Bazısı mütekait kartı istiyor, bazısı sistemsel vebal var şeklinde dönüyor. Abus acayip isteklerle karşılaşıyoruz, yapmamak için 40 dereden akarsu getiriyorlar. Şu anda acenteler edilgi yerinde.” Buna rağmen, şirketlerin iştirakleri oldukları, münhasırlık sözleşmesi yaptıkları ve online balaban kuruluşlara bulunmayan diyemediklerini ve poliçe kestiklerini anlatım eden Korkut, şöyle devam etti: “Ama gelişim acente üzerinden poliçe kesmeye geldiğinde 40 dereden su getirtiyorlar. Pandemi döneminde nısıf fiyatına poliçe kesiyorlardı. Bin teklik poliçeyi 500 liraya veriyorlardı. O günlerin acısı bugün çıkıyor. Biz mi bu fiyatlardan poliçe verin dedik. Bugün gelinen noktada mademki şirketler beis ediyor, izzet gelsin havuz olarak yapsın, tığ birlikte havuzdan poliçe satalım, bu konu hallolsun.”

SEDDK’den trafik sigortası çağrısı

 

Sigorta şirketleri 2021 yılında toplamda 47.2 bilyon TL tazminat üstlendi

 

Zorunlu gidiş geliş sigortası şikayetleri iki bitirme arttı

 

Share: