Trafikte kullanılmamış dönem!

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat  imzasıyla 81 mülk valiliği, il itimat müdürlükleri ve diyar jandarmakomutanlıklarına  “Önceki Yolcu Uygulaması” mevzulu tamim gönderildi. Genelgede, sabık sene teşrinievvel ayında 298 mahdut Karayolları Gidiş Geliş  Kanunu’nun 74’üncü maddesinde farklılık yapıldığı hatırlatıldı.

Buna göre, “Sürücüler, işyar aynı can veya entelektüel trafik işareti  sıfır fakat trafik işareti ve levhalarıyla lokalize ağız antre ve  çıkışlarıyla yolcu ve ekol geçitlerine yaklaşırken pelteleşmek, varsa buralardan  güzeşte veya salmak amacıyla mevcut yayalara durarak evvel intikal hakkını yöneltmek  zorundadır” hükmünün getirildiği belirtildi. 

Genelgeyle, trafikte muvakkat önceliğine dikkat çekilmesine ilgili  hazırlanan “Ilk Bulaşıcı” görsellerinin, sürücülerin görebileceği şekilde muvakkat ve  okul geçitlerinin önüne çizilmesi istendi. Şeritlere ve intikal çizgilerinin önüne   çizilecek bu görsellerle sürücülere “önceliğin yayalarda olduğu” uyarısı  yapılacak.

Bu kampanyanın yıl süresince etkisini sürdürmesi için eğreti ve okul  geçitleri öncesinde sürücülerin saha ve dayanak noktası işaretleriyle uyarılarak bu  alanlarda yavaşlamaları ve durarak yayalara geçiş üstünlüğü vermeleri sağlanacak.

ŞERİTLERE VE GEÇİŞ ÇİZGİLERİNİN ÖNÜNE ÇİZİLECEK 

Genelgede,  misil imal ve itibarıyla sorumlu kuruluşlarla  (şehremaneti/karayolları) koordineli yapılması müstelzim çalı?malar sıralandı. Buna göre, bulaşan ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda tayin  edilen yatay ve amudi imleme eksikleri kısa sürede giderilecek.

Sürücülerin, sâri ve okul geçidine yaklaşırken güvenle   yavaşlayabileceği ve durabileceği akıllıca küşayiş göz önüne alınarak uyarılması  sağlanacak. Bu kapsamda “Evvel Gelgeç” görselleri şeritlere ve intikal çizgilerinin  önüne akla yatkın şekilde çizdirilecek.

Share: