Trump, Cumhuriyetçilerin önseçim anketinde gizil rakibinin 17 nokta önünde daha çok

NEW ABD’de yapılan ankette, çarkıt Başbuğ Donald Trump, 2024 reislik seçimleri amacıyla Cumhuriyetperver aday adayları ortada muhtemel bire bir önseçimde, en akva rakibi yerine görülen Florida Valisi Ron DeSantis’in 17 fakül önünde çıktı.

Morning Consult marifetiyle düzenlenen ankette, Trump’ın, Cumhuriyetperver seçmen süresince namzet adına güçlü pozisyonunu koruduğu anlaşıldı.

2024 riyaset seçimleri amacıyla Cumhuriyetçilerin yapacağı muhtemel bir önseçimde Trump yüzde 48 ile önde çıkarken, DeSantis yüzdelik 31 ile ikinci geldi.

Ankette, 2024 reislik yarışı üzere ismi güzeşte sair potansiyel adaylardan eski Başbuğ Yardımcısı Mike Pence yüzdelik 8, bozuk Wyoming saylav Liz Cheney yüzdelik 3, ABD’nin bozuk Mürekkep Uluslar Daimi Temsilcisi Nikki Haley ve Teksas Senatörü Ted Cruz ise yüzde 2’şer destek aldı.

Öte yandan ankete katılanlar, 2024 reislik seçimlerinde Başbuğ Joe Biden’ın yeniden aday olması yerinde ise Trump’a bakarak DeSantis’in henüz dolgunca başarım göstereceğini öne sürdü.

Katılımcılara bakarak varsayımsal bir genel seçme karşılaştırmasında, DeSantis yüzde 44’e alın yüzde 41 ile Biden’ın 3 puan uğrunda çıkarken, Trump ise yüzde 43’e cebin yüzdelik 40 ile Biden’ın 3 puan gerisinde kaldı.

13-15 Familya tarihlerinde gerçekleştirilen ankete, 829 Cumhuriyetçi parti seçmeni katıldı.

Florida Valisi Ron DeSantis, 8 Teşrinisani 2022 meydanlık seçimlerinde sandıktan balaban zaferle huruç, bunun üstüne 2024 reislik seçimlerinde çarkıt Başkan Donald Trump’a rakip olabileceği yönünde değerlendirmeler yapılmıştı.

Muhacir karşıtlığıyla bildik ve Cumhuriyetçi tümen tabanında popülerliği bulunan DeSantis, şu asıl büyüklüğünde riyaset seçimlerine adaylığı üzerine benzeri izah yapmadı.

Trump ise aleniyet seçimlerden sonraları Florida’daki malikanesinde düzenlediği program ile 2024 reislik seçimlerine esasen namzet olduğunu zar etmiş ve bugüne büyüklüğünde reislik seçimleri üzere adaylığını resmi namına duyuran geçmiş insan olmuştu.

Share: