Tüketiciler ikilemde AVM mi, cadde salon mı?

Eskimemiş cins korona virüs (Kovid-19) salgınının peşi sıra bitiren alışkanlıklarının büyük ölçüde değişmesi beklenirken, rastgele iki kişiden biri pandemi sonrasında alışverişlerini, AVM içindeki mağazalar hesabına ana yol üzerindeki mağazalardan yapmayı yeğleme edeceğini belirtti.

Araştırma şirketi GfK, devre içi adına gerçekleştirdiği çalışmada, Kovid-19 salgını sonrasında Türkiye’de bitiren davranışlarının elbette değişeceğini sorguladı.

AA muhabirinin çalışma kapsamında elde edilen verilerden derlediği bilgilere bakarak, tahminî temas iki kişiden biri, Kovid-19 salgını sona erdiğinde saç boyası, kesimi gibi güzellik salonu ihtiyaçlarını evde kendisinin karşılayacağını rapor etti.

Bu konuda kadınların erkeklere bakarak daha hassas olduğu görüldü. Kadınların yüzde 55’i, erkeklerin yüzde 40’ı bahis konusu gereksinimlerini evde gidereceklerini söyledi.

Tekrar rastgele iki kişiden biri, müstevli sonrasında alışverişlerini, AVM içindeki mağazalar hesabına ana yol üzerindeki mağazalardan yapmayı yeğleme edeceğini belirtti.

Bu oranın özellikle kadınlarda henüz yüksek olduğu görüldü. Ana Yol mağazalarını yeğleme edeceğini tamlayan kadınların oranı yüzde 56, erkeklerin oranı yüzde 47 kendisine belirleme edilirken, bu ifadeye katılmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 15 olarak saptandı.

Restoranlar

Temas üç tüketiciden ikisi Kovid-19 salgını sona erdiğinde aşevi, kafe ve barlara daha bulunmaz gideceğini ifade etti.

Salgın bittikten sonraları spor salonuna gitmek namına çevrim içi kanallara örgen adına evden spor yapmayı yahut celi havada spor yapmayı yeğleme edeceklerin oranı yüzde 58, bunu tercih etmeyeceğini belirtenlerin oranı ise yüzdelik 16 yerine bulundu.

Özellikle 18-24 yaş grubunda bu tercihi yapmayacakların oranının (yüzde 23), 35-55 gözyaşı grubuna (yüzdelik 13) bakarak henüz efdal olduğu belirlendi.

Piyes, beyaz perde ve konser kadar kültürel aktivitelere fiziksel yerine katılmaktansa açıktan erişimle katılmayı yeğleme edeceklerini belirtenlerin oranı yüzdelik 51 olarak belirleme edildi.

Avrupa’da sunma kapsamlı ‘normale dönüş’ ferda başlıyor

Acun turizmi amacıyla 3 senaryo

Keyif Bakanlığı AVM’lerde uyulacak kuralları açıkladı

Share: