Tüketicilerin yüzdelik 53,2’si faziletli dimağ düzeyinde

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “Bitiren Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu”na bakarak, tüketicilerin yüzdelik 53,2’sinin “yüksek zihin” düzeyinde olduğu tespit edildi. AA’nın edindiği bilgiye bakarak, tüketicilerin hakları üstüne dimağ ve vukuf düzeylerini tayin etmek, biçimci ve davranışlarını tespit etmek, alışveriş ve tüketim davranışlarını tespit etmek amacıyla Türkiye genelinde “Mütemmim Profili ve Dimağ Düzeyi Araştırması” yapılıyor.

Araştırmayla bitiren bilincindeki değişimin afaki benzeri göstergeyle (endeks) ölçülmesi planlanıyor. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yapılan söz konusu araştırmanın 2021 yılına ilgilendiren istimara ve yorum işlemleri devam ediyor.

Bakanlık marifetiyle tamamlanan 2020 yılına ilişik Tüketici Profili ve Zihin Düzeyi Araştırması, Türkiye genelinde 26 ilde, 18 yaş üstü 2 bin 250 tüketiciyle yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı.

Raporda, tüketicilerin bilgelik ve bilinç düzeyleri bağan, ölçülü ve erdemli şeklinde adlandırılan seviyelere ayrılırken ankete sunulan cevaplar eşey, terbiye düzeyi, sağlık düzeyi kadar bilgilerle karşılaştırıldı. Antrparantez beherglas ekip vukuf ve zihin düzeyindeki tüketicilerin yetişkin görülen ara sıra konularda zahir tıpkısı formaliteci sergilediği incelendi.

Bu doğrultuda hazırlanan raporda meydan sunulan belirgi ve yorumlardan bazıları şöyle sıralandı:

Tüketicilerin yüzde 53,2’sinin efdal bilinç düzeyinde, yüzde 31,4’ünün ılımlı şuur düzeyinde, yüzdelik 15,4’ünün düşük şuur düzeyinde olduğu belirlendi. Tüketicilerin yüzdelik 52,4’ünün oturduğu konutun mülkiyeti namına ilgilendiren bulunuyor.

Tüketicilerin yüzde 58,8’i günlük averaj 2-4 saat televizyon izlerken buradaki programlardan etkilenerek satın alınan eser gruplarının başında GSM operatörü geliyor. Bunu sırasıyla çul eşyası ve teknolojik mahsulat izliyor.

Her 2 tüketiciden 1’i domestik üretimi tercih etti

Tüketicilerin Kovid-19 salgını döneminde harcamalarındaki bildirme aşkın artışın azık ürünlerinde olduğu belirlendi. Kovid-19 sürecinde satın alınıp sav yaşanan hizmetler süresince ulaşım ve eğitim ciddiyet taşıdı.

Her 2 tüketiciden yaklaşık 1’i domestik istihsal ürünlerini yeğleme ediyor. Yerli üretimin en haddinden fazla yeğleme edildiği im grupları sırasıyla gıda ve giysi ürünleri oldu.

İnternet yahut genel ağ dışında değişik mesafeli yöntemlerle alışveriş etme sıklığı averaj olarak ayda 1,3 yerine belirlendi. İnternet veya genel ağ dışında gayrı mesafeli yöntemlerle yeryüzü haddinden fazla satın alınan mahsulat giyim ve gıda zatî bakım ürünleri kendisine belirlendi.

Yeterli bilgiye erbap olmama ve kişisel ya bile finansal bilgilerle ilgilendiren asayiş açığı olduğu düşüncesi, tüketicilerin genel ağ yahut internet dışı gayrı mesafeli yöntemler yoluyla nişane satın almayı yeğleme etmemesinin esas nedenleri beyninde düzlük aldı.

Parçalanmamış vukuf düzeyindeki tüketicilerde Tüketicinin Korunması ve Etraf Gözetimi Umumi Müdürlüğünün vatandaşa müteveccih hizmetlerinden tüketici hakem heyetleri ile ticari reklam ve nahak ticari uygulamaların denetimi hizmetlerinin bilinirliği faziletli bulundu. Tüketici yargıcı heyetlerine başvuruda mevcut tüketicilerin çoğunluğu (yüzde 71,4) başvurusunun hızlı sonuçlandığını bildirdi.

Satın aldığı ayrımsız servet yahut hizmetle ilişkin ülkü faal ve sorunun çözümüne ilişik eylemde bulunan tüketicilerin yüzde 85,3’ünün sorunlarının çözüldüğü saptandı.

Araştırmaya katılan tüketicilerin bilgelik sahibi gelmek istedikleri konuların başında tüketici hakları geldi. Bunu hak kontrol yolları, bütçe hazırlama, tasarruf ile namus borcu yönetimi konuları izledi.

Mütemmim Hamaset Endeksi açıklandı

 

Almanya’bile efdal şişkinlik tüketici güvenini münasebetsiz etkiledi

 

Share: