Tümörden kurtulan köpek yaşamına idraksiz döndü

Tümörden kurtulan kapik yaşamına et kafalı döndü

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 10 yaşındaki kapik, bacağında sâdır tümörden dolayı ameliyata alındı.

İlçeye kapalı Dağlıca köyünde faal 10 yaşındaki köpeğin bacağında ur artık. Sahibinin maddesel yetersizliklerden belde köpeğini tedavi ettiremediği öğrenildi. İlçede canlılık gösteren veteriner hekim Hüseyin Demircan’ın tedavi amacıyla köyleri gezmesi esnasında bacağında tümör oluşan köpeği görerek köpeği kliniğe götürüp otama altına aldı. Yapılan tedavinin arkası sıra bacağında iri ayrımsız tümör kitlesi ve ızdırap oluşumu olduğu tayin edildi. Genişlik güdük sürede ameliyata alınan köpeğin muvaffakiyetli tıpkısı faaliyetler geçirdiği ve keyif durumunun ferah olduğu öğrenildi.

Köpeğin durumunun gayet bol olduğunu söyleyen Veteriner hekim Neslihan Yazıcı, “Klinik sahibimiz Hüseyin Demircan köylere gittiğinde bu köpeğimizi, bu canımızı görüyor. Filhakika iri ve açılmış bir tümördü ve aynı kısmı patlamıştı. Haddinden Fazla çok küşade ve bozuk tıpkısı yarası vardı. Sahibi ile görüştüğümüzde, soylu erki şartlardan kıran maatteessüf bu tümörü aldıramadığını dile getirdi. Hüseyin beyde bu duruma çok üzüldüğü için kliniğe yayımlamak istedi. Klinikte rastgele maddi ayrımsız ümit olmadan ameliyatını gerçekleştirdik. Aynı zamanda de testisinde dahi iri bir kitle vardı ve kısırlaştırma işlemini gerçekleştirdik. Uyanmış, sağlıklı bire bir şekilde evine konfirmasyon etmiş olduk. İnşallah güle oynaya geçirdiği zamanları birlikte görmeyi bekliyoruz. Ameliyatı geri yapıldı ve anesteziden uyandıktan sonra sahibine tasdik ettik. Şuanda antibiyotik kullanımı ve dağ bakımı şeklinde tedavisi bitmeme ediyor. Tıpkı hafta sonra dikişlerini ahiz işlemini yapacağız, yarasını arama edeceğiz ve benzeri hafta sonra öz hayatına kaldığı yerden bitmeme edebilecek.

Şuanda tümörün tamamını aldığımız için tekrardan oluşacağını düşünmüyoruz amma patoloji raporu gelmeden dahi ve tümörün keskin huylumu yoksa bereketli huylumu olduğunu kazara bu laf üzerine istimara yapmakta az buçuk zor.

10 yaşında kısırlaşmamış benzeri köpek olduğu için, maatteessüf ayrımsız süre sonra kısırlaşmayan hayvanlarda testislerde anomaliler yada tümörel oluşumlar oluşabiliyor. Tekrar testisinden dahi bire bir kesiti patoloji laboratuvarına gönderdik onun sonucu de gelmeden parçalanmamış açık benzeri molekül söyleyemiyoruz.” dedi.

Share: