Tün sıcaklıkları dünyanın kuzeyinde üstelik yükseliyor

Vukuf dergilerinden Lancet’te yayımlanan araştırmaya bakarak, dünyada bugüne kadar tropikal bölgelerde kaydedilen tün sıcaklıklarındaki artış, artık kuzeye akla yatkın da yayılmaya başladı.

Dünyanın değişik ülkelerinden 68 haber insanının ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaya ilgili açıklamada, “Yükselen tün sıcaklıkları, vücudumuzun soğuma şansı bulamadığı anlamına geliyor” ifadesi kullanıldı.

Kanada İklim Atlası’nda kayran alan çalışmada üstelik ülkede devir sıcaklıklarının arttığı, Ontario ve Quebec eyaletleri ilkin görünmek amacıyla bazen bölgelerde geceleyin sıcaklıklarının elan acul yükseldiği kaydedildi.

bahis konusu çalışmada, “Geceler, canlıların vücudunun soğuduğu, üst ısısının dengelendiği zamanlardır. Vücudumuz, şeb sıcaklıklarının faziletli olması halinde soğumaya ilk kânun bulamayacaktır. Örneğin, his hastalığı veya astım kabil keyif sorunları olan eşhas amacıyla bu son etap karışık ve potansiyel olarak ölümcül kabil” değerlendirmesinde bulunuldu.

Olgun insanları Qilian’daki değişikliklerin, Yangtze ve diğer balaban Asya nehirlerinin kaynağı olan Tibet platosunun ayrıksı bölgelerindeki erime eğilimlerini yansıttığını ve üçüncü kutupta meydana gelen erimenin tamam ana kara, peşi sıra birlikte dünya üzere sonuçları olacağını söylüyor.

Bin yılda aynı meydana mevrut olağandışı keder hava bilgisi olayı

beraber bilim insanları topluluğu Lancet’ın son araştırmasında, Kanada’nın mağrip eyaletlerini etkileyen Kuzeybatı Pasifik’teki begayet ısı dalgasının, ‘maceralı yara bire bir meteoroloji olayı’ kendisine değerlendirildiği ve bin yılda ayrımsız meydana geldiği belirtildi.

Bire Bir çalışmada, Kanada’nın doğusundaki bazen bölgelerde, 20 santigrat derece yahut daha erdemli akşam sıcaklıkları adına tanımlanan yunak albeni dalgalarının ve tropik gecelerin dahi henüz kalın görülmeye başlandığı aktarıldı.

Toronto’daki tropik gecelerin sayısı 1976-2005’e kadar almanak sayı farkı 6,9 aktarılma iken, abuhava değişikliğiyle, karbon emisyonlarının mehabetli ölçüde azaldığı 2021-2050 dönemini havi senaryoda, bu rakam yılda 17,6 periyot olarak öngörüldü.

Ayrıca kâin karbon çıkarma oranlarının aynı şekilde devamı halinde, Toronto’daki sayı farkı tropik geceleyin sayısının 2021’den 2050’ye kadar almanak 20,6; 2051’den 2080’e büyüklüğünde dahi almanak 26,4 güne ulaşacağı tahmininde bulunuldu.

‘Kanada’daki istinas, küresel ısınmanın iki katından çok’

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Birimi araştırmacılarından Nathan Gillet, ihtişam radyo ve televizyon yayıncısı CBC’ye yaptığı değerlendirmede, “Kanada’üstelik küresel sayı farkı istinas rakamlarından henüz balaban olan ekstrem sıcaklarda artma görüyoruz. Ülkedeki averaj ısınma, sayı farkı küresel ısınmanın kestirmece iki allahsız. Begayet sıcaklar bile benzer oranda artıyor. Yalnız maksimal sıcaklıklar değil, ayrımsız zamanda minimal sıcaklıklar ve geceleyin minimumları üstelik artıyor” dedi.

Kanada’daki ortalama sıcaklıkların, normallerden 1,7 santigrat etap erdemli olduğunu belirten Gillet, bunun birlikte ülkenin, gezegenin iki katından henüz aşkın ısındığını gösterdiğini kaydetti.

Share: